Dijana Hrkalović, nekadašnja državna sekretarica Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije, kojoj se sudilo za trgovinu uticajem, proglašena je krivom danas u Specijalnom sudu u Beogradu. Hrkalović je osuđena na godina dana i četiri mjeseca zatvora, u šta se uračunava vrijeme provodeno u pritvoru.
Uz nju, na optuženičkoj klupi nalazi se i bivši načelnik novosadske Policijske uprave Milorad Šušnjić, koji je također oglašen krivim i osuđen na godinu dana zatvora. Policijski načelnik Dejan Milenković, takođe optužen, je oslobođen krivice, javljaju srbijanski mediji.
Kako je sutkinja navela, Milenković je oslobođen jer mu se stavlja na teret jako komplikovano delo, koje nije dokazano. Također, dodala je, u odnosu na optužene olakšavajuća okolnost je to što su neosuđivani dosad.
Podsjetimo, Hrkalović se sudi da je uticala na policijske načelnike da ometaju istrage i krše zakon i to u tri slučaja.
Hrkalović se tereti da je naložila Milenkoviću da odloži dostavljanje izveštaja o vještačenju telefona Veljka Belivuka, tada osumnjičenog za ubistvo karatiste Vlastimira Miloševića na tramvajskim šinama 2017. godine. Izvještaj je tužilaštvu proslijeđen tek pred kraj suđenja, što je otežalo rad tužilaštva i doprinijelo oslobađanju Belivuka.
Bh. meteorolog Nedim Sladić analizirao je trenutnu situaciju zagađenja zraka u Bosni i Hercegovini te objavio prognozu prema kojoj bi se kvalitet zraka u kotlinskim područjima centralne Bosne mogao barem privremeno poboljšati tokom četvrtka, 23. januara 2025. godine. Međutim, upozorava da prognoza nije potpuno optimistična, jer uslovi neće biti dovoljno snažni za značajnije pročišćavanje zraka.
"Zagađeni zrak u kotlinama mogao bi se barem nakratko smanjiti usljed slabljenja anticiklone i atmosferskog poremećaja koji donosi turbulentnije uslove. To bi moglo oslabiti temperaturnu inverziju, koja je sprječavala vertikalno miješanje slojeva zraka i omogućavala akumulaciju zagađujućih čestica," naveo je Sladić u svojoj objavi na Facebooku.
Istakao je kako visinski vjetrovi, vidljivi na oko 1,5 km visine, ukazuju na mogućnost probijanja juga, što bi moglo djelomično provjetriti kotline. "Iako pritisak na prizemlju nije dovoljno jak za stvaranje snažnijeg vjetra, povremeni umjeren južni vjetar mogao bi donekle smanjiti zagađenje, ali ne dovoljno da kažemo da je zrak u potpunosti čist, posebno u nižim dijelovima Sarajeva," dodao je.
Prema podacima Federalnog hidrometeorološkog zavoda, najniže jutarnje temperature sutra će biti između 0 i 5°C, na jugu do 8°C, dok će dnevne temperature iznositi od 6 do 12°C.
Podsjetimo, u Sarajevu je trenutno na snazi epizoda "uzbune" zbog izuzetno zagađenog zraka, što je posljedica stabilne atmosfere i slabog vjetra koji su omogućili nakupljanje štetnih čestica u nižim slojevima atmosfere.
Ibrahima Bahtića iz Sanskog Mosta život nije mazio. Dovoljno je reći da je preživio zarobljavanje u zloglasnom logoru Omarska. Sada se suočaba sa još jednom borbom, onom za zdravlje i život. Zbog toga je udruženje Pomozi.ba pokrenulo apel za prikupljanje pomoći.
- Apel sa brojem 17040 pokrećemo za Ibrahima koji boluje od zloćudnog tumora jednjaka, želuca i dvanaestopalačnog crijeva. Pozivom donirate 2 KM. Molim vas za podjelu apela.
Iako već godinu dana boluje, Ibrahim Bahtić iz Sanskog Mosta ni slutio nije kakvu će dijagnozu saznati oko Nove godine.
Nakon što više nije mogao jesti ni piti i nakon što mu je ugrađena sonda preko koje se hrani, saznao je dijagnozu - C15 (zloćudna novotvorevina jednjaka), zbog koje Ibrahim mora na hitnu operaciju na želucu, jednjaku i dvanaestopalačnom crijevu.
Pogodilo je to njegovu brižnu suprugu i dodatno opteretilo njenu oboljelu štitnu žlijezdu, ali i sinove, naročito jer im otac izgleda vidno iscrpljenije i mršavije.
Nije to jedini zdravstveni problem koji muči ovog bivšeg logoraša iz zloglasne Omarske. Nema ni zdravo srce, zbog čega pije terapiju.
Ibrahim je čovjek od zanata, metalostrugar po struci. Do skoro je radio kao noćni čuvar u lokalnoj srednjoj školi. Kako je navikao da se kreće i radi dodatno mu je teško palo što je morao na bolovanje i umanjio sebi i porodici primanja koja imaju, pa se mora oslanjati i na sinovu pomoć. Zato sada za bitku sa ovom malignom bolešću, trebaju pomoć dobrih ljudi.
Za početak im je za Ibrahimovu operaciju i liječenje potrebno oko 10.208 eura, ali iznos nakon završetka njegovog liječenja može biti i veći, navodi se u apelu za pomoć, nakon čega su navedeni brojevi računa.
Osim poziva na broj 17040, donacije za Ibrahima su moguće i klikom na opciju DONIRAJ ODMAH ili žiro računa Pomozi.ba organizacije - ovdje.
Njegove izjave odražavaju stavove njegovog zeta i bivšeg višeg savjetnika, Jareda Kushnera, koji je ranije izjavio da priobalne nekretnine u Gazi imaju „neprocjenjivu vrijednost“ i ukazao na potencijal Gaze kao luksuznog odmarališta za turiste