-0.1 C
Sarajevo
Ponedjeljak, 13 siječnja, 2025

Stravičan zločin u Tuzli: Majka čekićem ubila kćerku, ostavila dva oproštajna pisma!

Potvrdili navode

Po navedenoj prijavi postupili su policijski službenici PS Centar/ PU Tuzla koji su izašli na lice mjesta i potvrdili navode prijave, o čemu je odmah obaviješteno Kantonalno tužilaštvo Tuzlanskog kantona, saopćeno je iz MUP-a TK.

– Tokom uviđaja je utvrđeno da je žena imala povredu u predjelu potiljka glave. Danas će biti izdata naredba za obdukciju tijela kako bi se utvrdili tačni uzroci smrti – kazao je glasnogovornik Tužilaštva TK Admir Arnautović.

“Avaz” nezvanično saznaje da je riječ o stravičnom zločinu, koji je, prema prvim pokazateljima, najvjerovatnije počinila majka 31 -godišnjakinje. Na licu mjesta istražioci su pronašli njena dva oproštajna pisma, ali i predmet kojim je, vjeruju istražioci počinjen zločin. Saznajemo da se radi o čekiću.
Majka nije pronađena

U kući, u kojoj je živjela s kćerkom, nije pronađena majka i za njom od jutros traje policijska potraga. Sve raspoložive jedinice MUP TK su na ovoj lokaciji – Tušnju.

Djevojka koja je ubijena, kako nam je rečeno, bila je teški bolesnik, prenosi Avaz.

Slučajna vijest

Na planinama će biti toplije nego u kotlinama Objavljena prognoza za naredne dane

Jutros je u našoj zemlji umjereno do pretežno oblačno vrijeme. U centralnim i višim područjima registrovan je i slab snijeg.

Temperature zraka izmjerene u 7 sati iznosile su (°C): Ivan Sedlo -7, Sokolac -5, Bugojno, Livno i Sarajevo -3, Drvar i Srebrenica -2, Jajce i Tuzla -1, Banja Luka, Bihać, Bijeljina, Doboj i Sanski Most 0, Gradačac, Prijedor i Zenica 1, Široki Brijeg 3, Mostar i Trebinje 4, Stolac 5.

Danas će u Bosni i Hercegovini biti pretežno oblačno vrijeme. Tokom dana, u Bosni mjestimično će padati slab snijeg. Vjetar u Bosni većinom umjerene jačine, sjevernog i sjeveroistočnog smjera. U Hercegovini i na jugozapadu Bosne jaka, na momente i olujna bura. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -3 i 3, na jugu zemlje do 8°C.

U Sarajevu je jutros oblačno vrijeme. Tokom dana može pasti i malo snijega, a najviša dnevna temperatura zraka iznosit će oko 0°C.

Vrijeme narednih dana

Prema aktuelnim sinoptičkim modelima od utorka se prognozira stabilno vrijeme.

- Na jugu zemlje preovladavaće umjereno oblačno i sunčano. U Bosni je u kotlinama moguća magla i niska oblačnost. Nije isključena tokom dana temperaturna inverzija, kada će biti toplije u planinskim područjima nego u kotlinama. Jutarnje temperature u narednih desetak dana kretat će se između -10 i -4°C u Bosni, do 4°C u Hercegovini. Najviše dnevne od -5 do 1°C, na jugu zemlje do 7°C, saopćeno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda (FHMZ) BiH.

Naime, u u utorak će u Bosni i na sjeveru Hercegovine biti pretežno oblačno vrijeme. U većem dijelu Hercegovine se očekuje razvedravanje i sunčanije. Vjetar u Bosni većinom slab, istočnog i sjeveroistočnog smjera. U Hercegovini i jugozapadu Bosne prijepodne bura će oslabiti. Jutarnja temperatura zraka većinom između -8 i -2, na jugu zemlje do 4°C, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -3 i 2, na jugu zemlje do 8°C.

U srijedu će u Bosni biti oblačno vrijeme, a u Hercegovini malo do umjereno oblačo i sunčano. Po kotlinama i uz riječne tokove moguća je magla ili niska oblačnost. Ponegdje u zapadnim i sjeverozapadnim područjima može pasti i malo snijega. Vjetar slab, sjevernog i sjeveroistočnog smjera. Jutarnja temperatura zraka većinom između -8 i -3, na jugu zemlje do 2°C, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -2 i 3, na jugu zemlje do 8°C.

U četvrtak će u Bosni biti umjereno do pretežno oblačno vrijeme, a u Hercegovini sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Po kotlinama i uz riječne tokove moguća je magal ili niska oblačnost. Jutarnja temperatura zraka većinom između -8 i -3, na jugu zemlje do 2°C, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -2 i 4, na jugu zemlje do 10°C.

Objava Na planinama će biti toplije nego u kotlinama Objavljena prognoza za naredne dane pojavila se prvi puta na PressMedia.

Vildana Raščić, supruga ubijenog Almira, 2 godine nakon zločina: Čim dođe januar ne osjećam se dobro

Prije dvije godine, na današnji dan ubijen je Almir Raščić. Raščić je bio nogometaš, sportski radnik, privrednik. Bio je i brižni suprug i otac. Još uvijek nepoznata osoba pucala je u Raščića dok se, kroz pasaž zgrade u kojoj je živio, kretao prema parkiranom automobilu. Od posljedica teških povreda glave preminuo je deset dana kasnije.

- 13. januar počeo je kao sasvim običan dan, a završio kao najveća noćna mora u mom životu. Nerado se sjećam te noći i čim dođe januar ne osjećam se dobro – kaže Almirova supruga Vildana Raščić na početku ispovijesti za „Dnevni avaz“.

Posljednji razgovor

Napad se desio oko 22 sata, kada je Almir krenuo po suprugu, koja je te noći bila kod svoje majke. Posljednji razgovor s njim oko 21.40, Vildana će pamtiti dok živi.

- Spremila sam dijete, koje je tada imalo sedam mjeseci, i čekala da dođe po nas. Nije se pojavio, zvala sam na telefon, ali se nije javljao. Onda mi se javio komšija koji ga je pronašao u lokvi krvi i rekao mi da je odvezen u Urgentni centar. Trčala sam kroz cijeli grad, preko mosta na drugu obalu, a usput sam i telefonirala, zvala sestru da joj kažem da mi je drugo dijete samo, Urgentni da vidim šta je. Trčala sam, ali sam imala osjećaj da idem korak naprijed, a nazad dva. Pred bolnicom rotacije, ušla sam i vidjela sve – priča Vildana za „Avaz“.

Kao ljekaru odmah joj je bilo jasno da je situacija teška, ali danima su se u njoj lomile emocije profesionalca i supruge.

- Pogledala sam zjenice i vidjela da je moždano mrtav, kasnije sam gledala nalaze, CT snimak. Jasno vam je sve, ali svih deset dana koliko je bio u komi nadate se da će se desiti neko čudo. Kada je neko vaš, nada do posljednjeg trena ne umire – dodaje Vildana.

Vildana Raščić: Najveća mora. Facebook

Briga o djeci

S nepunih 10 godina ostala je bez oca, poginuo je braneći Goražde. Još jedna tragedija njen život pretvorila je u noćnu moru, teret brige o djeci pao je na nju, prvih mjeseci svi su bili tu, a na kraju je ostala gotovo sama.

- Majka je uz mene i par prijatelja. Bila sam primorana da se brzo pridignem, nisam imala vremena da tugujem. Radim posao pedijatra, koji je težak, odgovoran i koji traži 24-satnu pripravnost. Moram, kako bih djeci mogla nešto obezbijediti za njihovu budućnost – kaže Vildana.

Ne vjerujem im više ništa

Nakon vještačenja, poligrafskih ispitivanja i saslušanja, ubica je još na slobodi. Dileme je li istraga Tužilaštva i MUP-a BPK morala biti brža i efikasnija, zašto mjesto zločina nije bilo dovoljno dugo osigurano, je li ključni period u istrazi adekvatno iskorišten, traju do danas.

- Ako ćete iskreno, ja njima više ne vjerujem ništa. Ljekar sam, imala sam na fakultetu sudsku medicinu i znam šta se te noći trebalo uraditi, a šta se nije uradilo. Mogu pričati šta hoće, greške su napravljene u prvih 48 sati. Kako u mom, tako i u njihovom poslu, te greške se ne mogu ispraviti i sada snosimo posljedice – ističe Vildana Raščić.

Objava Vildana Raščić, supruga ubijenog Almira, 2 godine nakon zločina: Čim dođe januar ne osjećam se dobro pojavila se prvi puta na PressMedia.

Majke Srebrenice: Pokrenite postupak protiv Nenada Stevandića

Udruženje svjedoka i žrtava genocida i Pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa zatražili su pokretanje postupka protiv aktuelnog predsjedavajućeg NSRS Nenada Stevandića.

U zahtjevu koji je dostavljen Tužilaštvu BiH, te OHR-u, OSCE-u i Evropskoj komisiji u BiH, navode da je Stevandić organizator nezakonitog obilježavanja 9. januara, ali i da je bio jedan od ključnih ljudi u progonu Bošnjaka i Hrvata s prostora Bosanske Krajine.

– Pored rušenja ustavnog poretka Bosne i Hercegovine predsjednik Narodne skupštine RS se spominje u skoro svim presudama Haškog tribunala kao komandir zloglasne jedinice SOS (srpske odbrambene snage) za koje, u presudama tribunala, postoje dokazi da je ta jedinica najodgovornija za masovne zločine u ARK (Autonomna regija Krajina).

Pozivamo Tužilaštvo da konačno pokrene postupak protiv Nenada Stevandića, za kojeg je očito da nastavlja s politikom rušenja ustavnog poretka BiH kao što je to radio i devedesetih – navode u zahtjevu Udruženje svjedoka i žrtava genocida i Pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa.

Objava Majke Srebrenice: Pokrenite postupak protiv Nenada Stevandića pojavila se prvi puta na PressMedia.

A ŠALJE MU MILIJARDE NOVOG ORUŽJA: Biden pozvao Netanyahua da odmah uspostavi prekid vatre u Gazi

Prošle sedmice, Biden je izjavio novinarima da se "postiže određeni napredak" u razgovorima o razmjeni zarobljenika

The post A ŠALJE MU MILIJARDE NOVOG ORUŽJA: Biden pozvao Netanyahua da odmah uspostavi prekid vatre u Gazi appeared first on IZDVOJENO.ba.

U KS sve više starih i bolesnih koji sami žive: Prepušteni na milost komšija

Na području Kantona Sarajevo nije mali broj starijih, bolesnih, nepokretnih ili slabo pokretnih osoba koje same žive.

U većini slučajeva o njima niko ne brine iako bi, zbog starosti i zdravstvenog stanja u kojem se nalaze, po svim pravilima trebali imati 24-satni nadzor.

Takve osobe uglavnom žive u stanovima, nemaju djecu ili su im djeca u inozemstvu, nemaju rodbine ili ih povremeno (jednom sedmično) obilazi član familije.

Uglavnom su prepušteni na milost i nemilost komšiluka.

Smještaj u ustanove 

Osim što, zbog stanja u kojem se nalaze, jako teško žive, takve osobe su zbog niza razloga i potencijalna opasnost za okolinu.

Pitali smo Kantonalni centar za socijalni rad Sarajevo, da li znaju koliko uopće takvih osoba ima u KS, kakva su njihova prava i da li iko od nadležnih službi vodi brigu o njima

Naime, stare osobe koje trebaju 24-satnu brigu definisane su propisima iz oblasti socijalne zaštite kao jedna od kategorija korisnika socijalne zaštite i imaju pravo:

- smještaj u ustanove socijalne zaštite (gerontološke centre i domove za stare osobe koji se osnivaju kao privatne ili javne ustanove ili u ustanove sličnog tipa);

- kućnu njegu i pomoć u kući,

- novčanu naknadu za pomoć i njegu druge osobe (po kantonalnom propisu iz oblasti socijalne zaštite) ili dodatak za njegu i pomoć drugog lica po Federalnom propisu koji uređuje oblast socijalne zaštite.

Smještaj u ustanove socijalne zaštite se, kako navode iz Kantonalnog centra za socijalni rad Sarajevo, realizira na dobrovoljnoj osnovi.

- Starije osobe se putem Centra mogu smjestiti u ustanove socijalne zaštite samo pod uvjetom da su saglasne sa smještajem što se dokazuje izjavom koju potpisuju prije smještaja. Usluge kućne njege i pomoći u kući starije osobe ostvaruju pod uvjetom da stručna institucija utvrdi da je takva pomoć potrebna osobi, da osoba ne ostvaruje pravo na novčanu naknadu za pomoć i njegu druge osobe (po Kantonalnom propisu iz oblasti socijalne zaštite) ili dodatak za njegu i pomoć drugog lica (po Federalnom propisu iz oblasti socijalne zaštite). Također, da nema mogućnost da joj pomoć osigura roditelj, bračni drug ili djeca, da joj prihod po članu domaćinstva ne prelazi 30 posto prosječne plaće i da nema ugovor o doživotnom izdržavanju - navode iz Kantonalnog centra za socijalni rad Sarajevo.

Kada je riječ o pravu na novčanu naknadu za pomoć i njegu druge osobe (po Kantonalnom propisu iz oblasti socijalne zaštite) ili pravu na dodatak za njegu i pomoć drugog lica (po Federalnom propisu koji uređuje oblast socijalne zaštite), važno je, dodaju iz Centra za socijalni rad, napomenuti da osobe koje su ostvarile pravo na novčanu naknadu za pomoć i njegu druge osobe po Kantonalnom propisu ne mogu ostvariti pravo na dodatak za njegu i pomoć drugog lica po Federalnom propisu.

- Istovremenoje važno naglasiti da osobe koje su ostvarile pravo na kućnu njegu i pomoć ne mogu ostvariti pravo na novčanu naknadu za pomoć i njegu druge osobe (po Kantonalnom propisu iz oblasti socijalne zaštite) ili dodatak za njegu i pomoć drugog lica (po Federalnom propisu koji uređuje oblast socijalne zaštite). Dakle, navedena prava isključuju jedno drugo i stara osoba odlučuje koje od prava će da koristi. Evidenciju korisnika koji su ostvarili navedena prava vodi Centar za socijalni rud premka mjestu prebivališta korisnika - objašnjavaju iz Centra za socijalni rad.

Novčana davanja

Navode da im nije poznat tačan broj osoba koje trebaju 24-satnu podršku iz razloga što se evidencije vode na temelju ostvarenih prava.

- Prema našim evidencijama sa 31. 12. 2024. godine u JU Kantonalni centar za socijalni rad registrovano je da pravo na novčanu naknadu za pomoć i njegu druge osobe (po Kantonalnom propisu iz oblasti socijalne zaštite) ostvaruje ukupno 1.156 korisnika. Pravo na dodatak za njegu i pomoć drugog lica (po Federalnom propisu koji uređuje oblast socijalne zaštite) ostvaruje ukupno 9.769 korisnika, dok pravo na smještaj u ustanove socijalne zaštite (domove za stare osobe/gerontološke centre) ostvaruje 280 korisnika - ističu iz Centra za socijalni rad.

Kažu da trenutno na evidenciji Centra za socijalni rad nema starih osoba koje koriste usluge kućne njege i pomoći u kući.

- Razlog za to je mogućnost izbora koja je ostavljena korisnicima, zahvaljujući kojoj oni u pravilu između novčanog davanja i socijalnih usluga biraju ovo prvo - stoji u odgovoru kojeg smo dobili iz Kantonalnog centra za socijalni rad Sarajevo.

Objava U KS sve više starih i bolesnih koji sami žive: Prepušteni na milost komšija pojavila se prvi puta na PressMedia.

Povezani članci

Popularne kategorije