Online platforma za kupovinu “Temu” zavladala je Bosnom i Hercegovinom. Bosanci i Hercegovci masovno skidaju aplikaciju i kupuju raznorazne proizvode koji im “ne trebaju”.
Riječ je o kineskoj kompaniji koju je 2022. osnovao PDD Holdings u vlasništvu Colin Huang.
Za dvije godine postojanja je, prema europskim propisima, postala velika internetska platforma, a kao takva mora dostaviti Europskoj komisiji niz informacija.
Forbes prenosi da Temu mora pokazati koje mjere su donijeli protiv trgovaca koji na toj platformi prodaju ilegalne proizvode, kao i rizika vezanih uz zaštitu potrošača, javno zdravlje i dobrobit korisnika, sistemu preporuka i rizicima za zaštitu privatnih podataka korisnika.
Europska komisija je u maju ove godine Temu označila kao vrlo veliku internetsku platformu prema europskom Zakonu o digitalnim uslugama (Digital Services Act,DSA), budući da premašuje prag od 45 miliona prosječnih mjesečnih korisnika u EU.
Potom je platforma imala rok do kraja septembra da se uskladi sa strogim pravilima DSA-a, uključujući ublažavanje sistemskih rizika svojih usluga i sprječavanje prodaje krivotvorene robe.
Ovo je već drugi skup pitanja Komisije poslanih platformi: u junu je to bilo o mjerama poduzetim za usklađivanje s DSA obvezama koje se odnose na „mehanizam obavijesti i radnji” za obavještavanje, između ostalog, o ilegalnim proizvodima, kao i za zaštitu maloljetnika.
Euronews piše da je prije mjesec dana mreža Europske potrošačke organizacije (BEUC) podnijela pritužbe nacionalnim regulatorima i Komisiji na temelju DSA-a protiv Temua zbog neuspjeha u zaštiti potrošača i korištenja manipulativnih praksi.
Potpisnici – koji predstavljaju 17 država članica EU-a – tvrde da Temu krši propise EU-ove online platforme ne pružajući ključne informacije potrošačima o prodavačima, što onemogućuje provjeru ispunjavaju li proizvodi sigurnosne zahtjeve EU-a.
DSA se počeo primjenjivati na sve online platforme u februaru, piše Euronews, a Komisija je pokrenula nekoliko istraga o neusklađenosti, uključujući Metu, AliExpress i TikTok.
Glumac Dragan Marinković Maca je u intervjuu za Blic otkrio drugu stranu posla kojim se bavi, dotakao se noviteta na kojima radi, porodice, ali i estrade.
Maca je najprije otkrio ko je zaslužan za njegov osmijeh na licu.
– Pa lijekovi, dileri. Šta ja znam ko je zaslužan. Zadovoljan sam životom i poslom. Kad vidim kakva su vremena turbulenta. Jedini način je da osmijehom prođeš kroz taj vrtlog ludila, beščašća, da isplivaš. Treba da budemo okruženi ljudima koji nam pričinjavaju zadovoljstvo.
S obzirom na to da je rekao da je do ljeta praktično nedostupan, otkrio je kakvi su mu planovi.
– Trebalo je da idem u Ameriku, ali povukao sam ručnu za tri zupca. Bio sam u ludilu zadnjih par godina, putovanja, posao, pa sam se umorio malo. Počeo sam da biram šta radim. Imao sam neke životne troškove, bio sam u nekim nekretninama, pravio sam dom svoj, a to košta jako puno. Kuća-posao, radio sam mnogo, ali preživio sam – kazao je on, pa otkrio da li ispašta porodica zbog toga:
– Pa ispašta, ali znam da razlučim to kvalitativno od kvantativnog. Sa nekim možeš biti 24 sata uzalud, a sa nekim ti može biti 10 minuta savršeno.
Predstava “Kakva ti je žena, takav ti je život” ostvarila je veliki uspjeh, a glumac je ispričao svoje impresije.
– Oslanjam se na riječi oca Tadeja “Kakve su ti misli takav ti je život”. To je božije davanje, prezadovoljan sam. Imao sam i druge predstave. “Mahalac”, ”Sunce tuđeg neba”, imao sam projekata koji su bili gledani, ali ova se i dalje igra na kartu više. Ljudi vole da je gledaju, životna je, tačna je. Radio sam dugo na njoj, a već godinu dana radim na nastavku, jer mi je publika dala ideju za to. Svi me pitaju: “Majke ti, jesu li se pomirili?”. Neće to biti “Umri muški 17. dio”. Radni naslov je “Kriza srednjih godina”, pošto smo njega zatekli u kafani jer je izbačen iz kuće, pa je otišao u sigurnu kuću, jer je kafana sigurna kuća za sve ostavljene – kaže on.
Maca je otkrio kakav je njegov bračni život:
– Pa dobro zadovoljan sam, nije idealan. Nedavno smo proslavili devetu godišnjicu. Imamo više tih godišnjica, crkvena, opštinska, upoznavanje, ali svaka je lijepa na sebi svojstven način. Živimo unatoč svim tim izazovima, mojim nebivstvovanjem kod kuće, turnejama. Preživjeli smo. Nas dvoje smo se odlučili na stari princip života. Danas svadba duže traje od braka, nas dvoje uspijevamo da popravimo stvari koji nam pričinjavaju nezadovoljstvo. Romantika ne može da izađe iz mode. Sve je do kućnog vaspitanja. Kad si u nečijim molitvama to je mnogo bitnije nego da si na nečijem storiju na Instagramu. Ne postoji formula, definicija, to nije matematika, emocija, duša, kardio, to nema svoju formulu.
“Ja dav'o” Glumčeva supruga je mlađa od njega 20 godina, a iako je Haris Džinović prošao kao “bos po trnju” Maca kaže da se ne brine da li će njegova izabranica naći drugog.
– Da ne bude “Ja dav’o?”. Ma kakva razlika u godinama Meni je tek u decembru punih 14, ulazim u magareće godine. To su seljački folovi, nema to veze jedno sa drugim. Vi žene prije sazrevate od nas muškaraca, ozbiljniji ste igrači, muškarci nikad ne odrastu, samo se malo ugoje. Godine su nebitne, ili znaš ili ne znaš. Kad se završi, završi se, onda zbogom, sumnjam da je to zbog godina.
S obzirom na to da je često odsutan od kuće zbog posla, otkrio je da li se pribojava da ga žena ostavi.
– Pa neka nađe, teško, poslije mene je potop. Idem sa dragom, putujemo mi. Nekoliko puta sam je odveo da joj pokažem, ali ni ona kasnije nije htjela. Prošle godine kad sam počeo sezonu, išao sam na Novi Zeland, Australija, pretprošle godine sam iz Australije otišao za Kanadu, ja i džet leg se mimišli, nisam znao gdje sam. Sa +12, na minus. Šta si vidio? – Ništa. Kad želim da odem da vidim nešto, ja privatno otputujem na destinacije koje mi pričinjavaju zadovoljstvo. Mi uglavnom vidimo avion, hotelsku sobu, kebab, zgužvaš nešto usput. To nije zadovoljstvo, to je posao.
Maca je uglavnom dobro raspoložen, pa je otkrio kakav je kad ustane na lijevu nogu.
– Nisam nervozan, ja sam ti kao beba. Ranoranilac sam, volim da ustanem kao beba, pomolim se Bogu i krene kafica, kataraza. Poslije kafice se najljepše osjećam. Jedino ako me neko napenali, e tu više nemam živaca. Moj prag tolerancije je sve niži i niži. Što je dobro, nemam ja pardona. Ljudsku glupost, nerad, bezobrazluk, to ne mogu. Mene znaju ljudi, vrlo sam profesionalan, divan, tačan, poštujem tuđe vrijeme.
U sarajevskom naselju Skenderija u ponedjeljak navečer došlo je do obijanja privatnog vozila prilikom čega su iz automobila otuđene lične stvari, a na samom vozilu je pričinjena materijalna šteta.
Kako nam je rekao vlasnik obijenog vozila, obijanje automobila se desilo u ulici Adila Grebe u večernjim satima.
Slučaj je prijavljen policiji, a slučaj su zabilježile nadzorne kamere. Ukoliko prepoznate osobu koja je obila automobil javite se najbližoj policijskoj stanici.
Žestoka proizraelska izabranica kao i Trump drži stajalište koje u suprotnosti s međunarodnim pravom, ali je u skladu s vizijom radikalnih izraelskih doseljenika. Izraelski doseljenici pod zaštitom vojske napali sela na okupiranoj Zapadnoj obali. Trump ukida američke sankcije izraelskim doseljenicima na okupiranoj Zapadnoj obali
Nastavak hollywoodskog hita Bratstvo lopova (Den of Thieves, 2018) s Gerardom Butlerom u glavnoj ulozi već drugu sedmicu je na vrhu američkih i svjetskih kino blagajni.
U drugom dijelu ove kriminalističke sage, nazvane Bratstvo lopova 2: Pantera, pojavilo se i nekoliko glumaca s naših prostora. Uloga jednog od glavnih negativaca pripala je Dini Keljaniću (35), umjetničkog imena Dino Kelly, koji je svojom izvedbom oduševio i veliku zvijezdu kakva je Butler.
"Ubio si, brate Dino. Loš momak koji je sjajan čovjek. I je*eno talentovan", riječi su koje je Gerard javno uputio Dini.
- Raditi s Gerardom Butlerom bilo je divno iskustvo. Ima nivo radnog iskustva i talenta koji tjera sve oko njega da rade jače i bolje. Profesionalan je i predan, ali istovremeno vrlo velikodušan i spreman na saradnju kao glumac.
Naš prvi susret bio je na setu, u prilično intenzivnoj i nasilnoj sceni u kojoj moj lik izaziva tuču s njim. Još nisam znao kakav je Gerry čovjek, pa sam bio pomalo nervozan kako će to sve ići. Ispostavilo se da je pravi džentlmen. Nije bilo ni trunke ega, brzo smo izgradili povjerenje i odnos, i scena je bila i zabavna i uzbudljiva za snimanje. Privatno je nevjerovatno šarmantan, društven i iznenađujuće otvoren. Vrlo je duhovit, ima zarazan smijeh i veliko srce, rekao je Keljanić za Radiosarajevo.ba.
U okviru javne nabavke za izradu i održavanje registra "Ne zovi", Regulatorna agencija za komunikacije BiH odabrala je dvije kompanije iz Banja Luke: EURIDIKA D.O.O. i NET SOLUTIONS D.O.O., javlja Akta.ba.
Procijenjena vrijednost nabavke iznosi 100.000 KM sa PDV-om, a predmet nabavke obuhvata izradu, nabavku licenci, instalaciju softvera i njegovo održavanje.
Registar "Ne zovi" predstavlja važan alat za zaštitu potrošača, omogućavajući im da se upišu u listu telefonskih brojeva koji ne žele primati pozive trgovaca u svrhu prodaje proizvoda ili usluga.
Ovaj registar će obuhvatiti fiksne i mobilne telefonske brojeve, a svi operatori fiksne i mobilne telefonije bit će obavezni da omoguće svojim korisnicima pristup registru.
Prema Planu rada Regulatorne agencije za komunikacije BiH za 2024. godinu, uspostavljanje softverskog alata za registraciju korisnika predstavlja prioritet. Zakonom o elektronskom pravnom i poslovnom prometu, RAK BiH ima obavezu da vodi listu fizičkih i pravnih lica koja ne žele primati komercijalne komunikacije.
Registar će omogućiti korisnicima da jednostavno registruju ili deregistruju svoje brojeve, čime se povećava zaštita od neželjenih poziva i poruka. Iako RAK neće biti direktno zadužen za nadzor primjene zakona, inspekcijski nadzor će obavljati nadležni inspektori ministarstva za informatičko društvo.
Uvođenjem registra "Ne zovi", potrošači će imati veću kontrolu nad svojim komunikacijama, a nadležni organi će osigurati da davatelji usluga poštuju zakonske odredbe. Ova regulacija predstavlja značajan korak ka zaštiti prava potrošača i smanjenju neželjene komercijalne komunikacije u BiH.
Ranije smo pisali o tome koliko potrošači znaju o prodajnim promocijama i svojim pravima.
Gordana Bulić, predsjednica "Kluba potrošača TK" Tuzla, istakla je tada da vjeruje da će uvođenje registra "Ne zovi" značajno smanjiti broj neželjenih poziva u praksi.
"Sasvim sigurno, svaki doprinos u tom smislu će dobro doći, a uz donošenje nedostajuće regulative vezane za kupovanje na daljinu (internetom), mislimo da će se unaprijediti sigurnost potrošača na ovom tržištu", rekla je.