Motociklista je zadobio teže povrede u incidentu i odmah je prevezen u Dom zdravlja Cazin. Zbog ozbiljnosti povreda, on je naknadno transportovan u Kantonalnu bolnicu u Bihaću radi daljeg liječenja i medicinske obrade, prenosi Bosnainfo.
Policijski službenici iz Policijske stanice Cazin trenutno obavljaju uviđaj na licu mjesta kako bi utvrdili uzroke nesreće i prikupili sve relevantne informacije.
Regionalni sud u Salzburgu proglasio je krivim sedam tinejdžera, dobi od 15 do 19 godina, zbog brutalnog premlaćivanja 22-godišnjeg mladića, koji je jedno vrijeme bio i u komi.
Među osuđenim tinejdžerima je i državljanin BiH, a sud ih je osudio na uslovne zatvorske kazne u trajanju od jedne do tri godine.
Inače, oni su bili optuženi za nanošenje teških tjelesnih povreda sa trajnim posljedicama.
Podsjetimo, 23. juna sedmočlana banda koju čine uglavnom tinejdžeri sa Balkana, napala mladića sa tzv. Kosova. Naime, riječ je o bandi koju čine državljani Bosne i Hercegovine, Slovenije, Turske, dva državljanina Austrije (migrantskog porijekla) i dva državljanina Srbije.
Mediji prenose da se radi o bandi koja već neko vrijeme pravi probleme u ovom kraju. Tokom suđenja je otkriven i motiv napada. Iako se prvobitno sumnjalo da je u pitanju pljačka, optužnica otkriva da je riječ o sukobu zbog bivše djevojke jednog od napadača iz Srbije, koja je navodno viđena da razgovara sa žrtvom.
Inače, nakon ovog brutalnog napada, austrijska opština Bišofshofen je bila prinuđena da unajmi dodatno obezbjeđene koje patrolira mjestom.
“Moram priznati da sve djeluje kao da je problem riješen. Bišofhofen je mirniji nego ikada. Mjere koje smo preduzeli definitivno su dale rezultate”, rekao je Hansjerg Obinger koji se nalazi na čelu Bišofshofena.
Na rubu smo eskalacije Trećeg svjetskog rata u nuklearni, s nezamislivim posljedicama. Rusija je spremna upotrijebiti nuklearno oružje čak i ako njime nije napadnuta! Licemjerno, ali opasno. Rusija će upotrijebiti nuklearno oružje ako ocijeni da napad konvencionalnim oružjem iz zemlje koju je napala i čiji suverenitet krši zapravo nije napad te zemlje na njezinu teritoriju, već napad NATO pakta
Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić i načelnik Općine Jablanica Damir Šabanović posjetili su danas, poplavama pogođenu i razorenu, Donju Jablanicu gdje su razgovarali s lokalnim stanovništvom. Materijalna šteta je ogromna, kažu, ali su ljudski životi nenadoknadivi.
Načelnik Jablanice, Damir Šabanović, istaknuo je da je prioritet doći do svakog građanina i uspostaviti sve komunikacije.
“Sve je dobro iskoordinirano. Imamo i više mašina nego što može podnijeti ovaj obim posla. Prekjučer smo bili potpuno odsječeni od cijelog svijeta, ali uspostavili smo komunikacije. Neke pravce nismo uspjeli uspostaviti i to je prioritet za naredni period, da dođemo do svakog građanina i da uspostavimo sve komunikacije putne, da vratimo vodosnabdijevanje i snabdijevanje električnom energijom”, kaže Šabanović.
Dodaje da veliki dio gradskog vodovoda, sa kojeg se najveći broj stanovnika ove općine opskrbljuje vodom, prolazi kroz Donju Jablanicu, pa su u toku radovi na uspostavljanju tog vodosnabdijevanja.
Federalni premijer, Nermin Nikšić, pohvalio je ekipe na terenu. Materijalna šteta će se, kaže, nadoknaditi, ali ne i ljudski životi.
“Razgovarali smo sa svim mještanima koji su pretrpjeli ogromnu materijalnu štetu, ali eto, hvala Bogu, nisu imali tih ljudskih gubitaka i koji ustvari ne govore više o svojoj šteti i kažu: ‘Šta da pričamo mi o tome, kad vidimo šta je bilo s našim komšijama’, jer su svakog od tih ljudi u glavu znali. Moram reći da ove ekipe koje su na terenu i koje su stvarno od prvog dana angažirane zaista su napravile ogroman posao. Rade i siguran sam da će što se toga tiče vrlo brzo raščistiti teren da se može krenuti u neko saniranje. Nažalost, ono što smo Dado i ja komentirali, sva materijalna šteta će se na neki način nadoknaditi, ljudski životi neće. To je nešto što sigurno svima ostaje kao najveće opterećenje i žalost”, kazao je Nikšić.
Nakon poplava i klizišta na području općine Jablanica i Grada Konjica, ali i drugih područja poput Kiseljaka i Kreševa, Zavod za javno zdravstvo Hercegovačko-neretvanskog kantona dao je preporuke za zaštitu zdravlja i sigurnosti stanovništva:
Vodu sa česme ne treba piti dok se ne dobiju pouzdani dokazi da je sigurna za konzumaciju. Do tada treba piti prokuhanu, dezinficiranu ili flaširanu vodu.
Prokuhavanje vode treba vršiti tako da se nakon što proključa, voda pusti da ključa najmanje pet minuta, kako bi se uništili uzročnici bolesti, a zatim se prohladi i koristi u toku istog dana.
Ako je voda zagađena hemikalijama, prokuhavanje je neće učiniti prikladnom za piće i takva voda se ne smije koristiti.
Higijenski neispravna voda se ne smije upotrebljavati ni za pranje suđa, zuba, lica, ruku, pranje i pripremu namirnica.
Lična higijena je u kriznim situacijama posebno važna. Prvenstveno je važno često pranje ruku uz upotrebu sapuna (prije jela, nakon upotrebe WC-a, nakon čišćenja naplavnog otpada i nakon rukovanja artiklima koji su došli u kontakt sa naplavnom ili kanalizacijskom vodom). Posebnu pažnju treba obratiti na čistoću ruku kod djece i starijih osoba.
Ako dođe do povređivanja, važno je znati da se otvorene rane moraju očistiti i zaštititi flasterom ili zavojem, kako bi se spriječila infekcija, te da se mora spriječiti kontakt rane sa nečistom vodom. Nekada je potreban i dodatni tretman (npr. vakcinisanje protiv tetanusa), a ljekarsku pomoć je obavezno potražiti ako se pojave crvenilo, otok ili gnojni iscjedak na rani.