-0.1 C
Sarajevo
Četvrtak, 23 siječnja, 2025

Tihić je vodio politiku kompromisa, tolerancije i umjerenosti: Sve suprotno od onoga što je SDA danas

Danas, 25. 09. 2024., navršava se deset godina od smrti Sulejmana Tihića, drugog lidera SDA, koji je na ovoj poziciji naslijedio njenog osnivača Aliju Izetbegovića.

Tihić je po mnogo čemu historijska politička ličnost u BiH. Naime, njegov prvi značaj je što je u jeku globalnog rata protiv terorizma i intervencija na Afganistan i Irak uspio sačuvati i reformirati SDA kao najveću bošnjačku stranku, a time vjerovatno i Bošnjacima kao narodu skinuti potencijalni biljeg terorizma i sumnjivog elementa u Evropi. 

 Početkom dvijehiljaditih SDA je bila pod ogromnim pritiskom zapadnih sila zbog brojnih opasnih veza i (ne)djela njihovih kadrova u prošlosti, od povezanosti s radikalnim islamističkim i mudžahedinskim grupama, preko Pogorelice i veza s Iranom do brojnih sumnjivih političkih, poslovnih i drugih konekcija tokom rata. Ili da  budemo sasvim konkretni – u eri američkog rata protiv terorizma SDA je bila puna likova koji su se u tom sukobu mogli naći jedino s one druge strane.

Novi kurs

Tihić je na čelo SDA došao kao čovjek iz duboke sjene koji u tim procesima nije učestvovao i koji će zadati novi kurs u stranci. Iako su mnogi članovi SDA koji su pripadali radikalnijem krilu se od početka protivili Tihićevom imenovanju, na kraju mu je direktnu podršku pružio i sam Izetbegović koji se povukao s čela stranke, s čime je pitanje ustoličenja Tihića bilo završeno.

Zaokret u politici stranke Tihić je najavio 2001.  rečenicom „U SDA se sad može i s pivom“.

Pod njegovim vodstvom SDA će u retorici sve manje koristiti vjeru, sve više isticati Evropu kao svoju vrijednost, značajno će smanjiti nacionalističku retoriku te insistirati na politici kompromisa.

Naravno, ovakve politike u startu nailazile na osudu i napade desnih struktura unutar bošnjačkog naroda.

Tihić je u nastupima uvijek bio umjeren i tolerantan. Bio je spreman pružiti ruku svakome ko želi konstruktivno razgovarati. Bio je primjer umjerenog, a ustrajnog političara koji korak po korak napreduje u svojoj viziji.

Tihićeva vizija Bosne i Hercegovine bila je cjelovita BiH, zemlja za sve njene ljude, u kojoj su zaštićena individualna i kolektivna prava, u kojoj građansko i nacionalno nisu u sukobu nego u trajnom dijalogu, zemlja u kojoj socijalna pravednost i pravna država nisu tek povremeni ekscesi nego se podrazumijevaju. Cjelovita i unutar sebe pomirena zemlja, to je bila Tihićeva vizija Bosne i Hercegovine, ideal do kojeg se dolazi smireno, strpljivo, korak po korak.

I više je radio nego što je davao isprazne izjave. Tako je, primjerice, upravo zahvaljujući Tihićevim apelacijama, Ustavni sud BiH donio odluku kojom se grb RS s dvoglavim orlom i četiri C, himna Bože pravde, kao i zastava i grb FBiH na kojima su bila samo obilježja Bošnjaka i Hrvata, proglašavanju neustavnim.

Bivši srpski član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić za Tihića je svojevremeno rekao: „To je bio čovjek koji nikada nije upotrijebio tešku i krupnu negativnu riječ. Svi dogovori koje smo postizali su bili izvršeni i mene gospodin Tihić nikada nije slagao“.

Preživio golgotu

Nadalje, Sulejman Tihić nikada nije svoju osobnu golgotu koristio za političku promociju. Za one koji ne znaju, Sulejman Tihić je početkom rata uhapšen u Bosanskom Šamcu, zatvoren i mučen. Prošao je užase pet srpskih logora, prije nego što je razmijenjen. Rijetko je govorio o svome iskustvu (osim tamo gdje je bilo najpotrebnije – pred Haškim tribunalom), ali se redovino družio s ostalim logorašima na godišnjim okupljanjima, što nije prestao raditi ni kao predsjedavajući Predsjedništva BiH.

Ono što ga je sukobilo s bošnjačkim nacionalističkim političkim i vjerskim strukturama, kao i sa jakom radikalističkom strujom unutar vlastite partije, strujom koja je nakon njegove smrti preuzela SDA, jeste Tihićeva najava nove bošnjačke politike, izrečena potkraj 2008. godine na Glavnom odboru SDA. Tihić je tada rekao: „Moramo konačno prevazići pasivnu poziciju žrtve i preuzeti aktivnu poziciju i odgovornost relevantnog političkog faktora… Prošlost, zločini, stradanja i samosažaljevanje ne treba da budu centralna tema naše politike. Neka pravosuđe radi svoj posao, a mi političari treba da radimo u sadašnjosti i borimo se za bolju budućnost.” Tihićeva inicijativa nažalost nikada nije zaživjela, a on sam je bio izložen medijskim i napadima političkih protivnika.

Tihićevo insistiranje na deviktimizaciji bošnjačke politike imalo je dvostruku težinu: dolazilo je od lidera najjače bošnjačke partije – Bošnjaci su kao narod najviši stradali u zadnjem ratu – te od pojedinca koji je i sam žrtva rata. Za takav hrabar i emancipatorski iskorak sposobni su samo hrabri i vizionarski orijentirani političari koji su dobrobit naroda i zemlje spremni staviti iznad lične koristi. To je naravno imalo svoju cijenu, pa je sa svih strana napadan kao previše popustljiv i slab poltiičar. No, ako iz današnjeg ugla pogledamo rezultate, broj reformi koji je proveden i atmosferu u zemlji, čini se da je ta popustljivost dalavala mnogo bolje rezultata nego što su ih ostvarili oni koji su na političkoj sceni nastupali “udaranjem po prstima i nosu”, poslije čega bi države bivalo sve manje.

Dolazak Bakira

Iako mu je bio opozicija unutar stranke kojeg je porazio na stranačkom kongresu, Tihić je je podržao kandidaturu Bakira Izetbegovića za člana Predsjedništva 2010., koji je u konačnici i pobijedio.

No, bolest je savladavala Tihića. Nakon dugogodišnje borbe s rakom, preminuo je 2014. Na njegovo mjesto sjeo je Bakir Izetbegović i manje-više tokom godina poništio sva Tihićeva dostignuća. SDA se ponovo radikalizirala, nacionalizam, zapaljive izjave i isprazne prijetnje postale su ponovo prepoznatljiva retorika ove stranke, napravljen je snažni zaokret od zapadnih država uz oživljavanje i produbljivanje odnosa sa raznim režimima s istoka poput onog iranskog, prema neistomišljenicima iz probosanskog broka koriste se najgrdnije optužbe i uvrede, a na mjesto kompromisa i dogovora ponovo su došla prepucavanja i destruktivnost koji su svrha samim sebi, bez ikakvih rezultata.

Današnje rukvoodstvo SDA Tihića i njegovu eru uglavnom ignoriše, a neki je, poput mladog junoše ove stranke Harisa Zahiragića, i javno osuđuju.

– SDA je dok je vodio Tihić doživjela “historijski minimum”, kako u samim izbornim rezultatima, kada je gubila od Stranke za BiH, pa zatim i od SDP-a, tako i suštinski – utvrdio je svojevremeno Zahiragić, istovremeno hvaleći uspjehe Bakira Izetbegovića.

Ne treba čuditi što je s izuzetkom objave Bakira Izetbegovića, većina SDA-ovaca godišnjicu smrti Sulejmana Tihoća danas prešutjela.

Objava Tihić je vodio politiku kompromisa, tolerancije i umjerenosti: Sve suprotno od onoga što je SDA danas pojavila se prvi puta na PressMedia.

Slučajna vijest

Zagađenost uništava pluća, krvne žile i srce, a može dovesti i do raka: Evo kako se zaštititi

Zagađenje zraka u Sarajevu većim dijelom zime izaziva zabrinutost mnogih građana.

Potrebno je naglasiti da nisu samo pluća na udaru lošeg zraka, zagađenje je štetno i za kardiovaskularni sustav. Ključne onečišćujuće tvari koje značajno utječu na zdravlje su lebdeće čestice promjera manjeg od 2,5 i 10 mikrometara (μm), poznatije kao PM2,5 i PM10, potom dušikov dioksid (NO2) i prizemni ozon (O3) - svi su povezani s razvojem hipertenzije, kardiovaskularnih i respiratornih bolesti, ali i karcinoma.

O tome kako onečišćenje zraka utječe na naše zdravlje, a posebno na arterijsku hipertenziju, stanje koje često ostaje neprepoznato do trenutka kada uzrokuje ozbiljne probleme, razgovarali za magazin Živim govorile su doc. dr. Josip Josipović i doc. dr. Ana Jelaković.

"U slučaju visokog zagađenja zraka savjetuje se izbjegavati aktivnosti na otvorenom, posebno u blizini saobraćajnica ili industrijskih zona, koristiti maske za zrak (poput onih s filterom za sitne čestice), ugraditi pročišćivače zraka u zatvorenim prostorima, pratiti lokalne preporuke te prilagoditi aktivnosti kako bi se smanjila izloženost onečišćenju i optimirati kroničnu terapiju ako je potrebno. Poduzimanjem ovih mjera smanjuje se rizik od hipertenzije i drugih zdravstvenih problema povezanih s onečišćenjem zraka", kazala je Jelaković.

Osobe s hroničnim bolestima, oslabljenim ili neizgrađenim imunitetom (poput djece) te one koje žive blizu saobraćajnica ili industrijskih zona podložnije su štetnim učincima onečišćenja zraka. Ako preseljenje nije opcija, postoje učinkoviti načini za smanjenje štetnog utjecaja.

 Smanjite izloženost onečišćenju zraka

Zatvarajte prozore u razdobljima visokog zagađenja. Koristite pročišćivače zraka u zatvorenim prostorima.

Provjeravajte kvalitetu zraka putem aplikacija ili izvještaja prije izlaska na otvoreno, osobito za fizičke aktivnosti. Izbjegavajte fizičku aktivnost u blizini saobraćajnica i tokom gužvi u saobraćaju.

Boravite na zelenim površinama

Zelenilo pomaže smanjiti koncentraciju lebdećih čestica i poboljšava kvalitetu zraka.

Šetnje u prirodi, daleko od saobraćajnica i industrijskih zona, mogu smanjiti izloženost i pridonijeti općem zdravlju.

Promijenite svakodnevne navike 

Štedite energiju smanjenjem nepotrebne potrošnje. Koristite obnovljive izvore energije kad god je moguće.

Smanjite vožnju automobilom i koristite javni prijevoz, bicikl ili hodajte.

Pratite i održavajte zdravlje

Redovno mjerite krvni pritisak kako biste rano otkrili moguće probleme povezane s hipertenzijom.

Posavjetujte se s ljekarom o načinima zaštite zdravlja, posebno ako pripadate rizičnoj skupini.

Lična odgovornost i zajednički napori

Sudjelujte u inicijativama za čišći zrak i održiviji način života. Podržavajte mjere koje potiču smanjenje emisija i poboljšanje kvalitete zraka. Iako pojedinac možda ne može odmah riješiti problem onečišćenja zraka, male promjene u svakodnevnom ponašanju i aktivna suradnja s lokalnim zajednicama, liječnicima i institucijama mogu pridonijeti dugoročnom poboljšanju kvalitete zraka i zaštiti zdravlja svih nas.

Ostatak intervjua možete pogledati na Živim.

Objava Zagađenost uništava pluća, krvne žile i srce, a može dovesti i do raka: Evo kako se zaštititi pojavila se prvi puta na PressMedia.

Suzana Mančić o tragičnom gubitku trojice sinova: “Najstrašnije je bilo kad sam potpisala osmrtnicu”

Suzana Mančić jednom prilikom je govorila o borbi za potomstvo, i u bolnoj ispovijesti priznala da je izgubila tri sina.

Voditeljica je tri puta izgubila bebu, a ljekari su sva tri puta rekli da je riječ o sinovima.

'Ja sam jaka žena i sve što mi se događalo prihvatila sam kao nužnost. Uporno sam išla prema svom cilju da jednog dana dobijem dijete, a to se nije dogodilo sve do trenutka kada sam shvatila da se moram smiriti, da napravim raspored u životu, odgodim sve obaveze i legnem u krevet kako bih čuvala trudnoću. To je za mene bilo nešto nepojmljivo, da ja, koja sam oduvijek bila zdrava mlada žena, bez ikakvih tegoba, izgubim bebu prvi, pa drugi, a onda i treći put', ispričala je Suzana.

Mančić je otkrila da su sve tri bebe koje je izgubila bili sinovi.

'Iako su mi doktori svaki put rekli da sam nosila dječaka, ne mogu sto posto vjerovati u to da su sve bili sinovi, jer je u našoj tradiciji da želimo rađati mušku djecu. Mislim da vas možda takvim odgovorom teže stimulirati da nastavite s pokušajima. Ali, ja sam željela imati sina Aleksandra, po mom ocu, i sina Stojana. Uvijek sam voljela ta stara, arhaična imena. Nisam poznavala nijednog Stojana, ali sam svaki dan išla u školu Ulicom Stojana Novakovića i nekako mi je to ime uvijek zvučalo čvrsto, stameno. Na prvom ultrazvuku s Teodorom, bila sam uvjerena da ponovno nosim dječaka. Kada mi je liječnik priopćio da je djevojčica, rekla sam da je to nemoguće i zaplakala kao posljednja seljanka. Ali, tolika moja želja za muškim djetetom nastala je iz vrlo sebičnog razloga. Ja sam jedinica i u životu sam morala biti i muškarac i žena, da se sama izborim protiv svih zabrana, roditeljskih, školskih, društvenih, čaršijskih. Morala sam sama osigurati i zaštitu i opravdanje, sve ono što sam idealizirala da bih bila u ulozi starijeg brata kojeg nikada nisam imala. Željela sam da ga moja kći ima', rekla je.

Suzana je otkrila kako je izgledala njena borba za potomstvo i kroz kroz kakvu bol i tugu je prošla.

'Mislila sam da ću umrijeti. Posljednju bebu izgubila sam u šestom mjesecu trudnoće. Tada sam se zapravo i porodila, mada mi je liječnica odmah poslije porođaja rekla: 'Nemojte se nadati'. Dijete nije preživjelo, nije imalo dovoljno razvijena pluća. Najstrašnije je bilo kada su mi donijeli da potpišem smrtovnicu. To je bilo surovo', ispričala je voditeljica, pa dodala:

'To je bio istinski hod po mukama. Ali, činjenica je da je žena satkana da bude jaka, da rađa i da gubi. Ja sam u sebi izgradila takvu filozofiju i vodila sam se njome.'

Objava Suzana Mančić o tragičnom gubitku trojice sinova: “Najstrašnije je bilo kad sam potpisala osmrtnicu” pojavila se prvi puta na PressMedia.

U ČEMU JE TAJNA: Grad u Evropi proglašen najsretnijim mjestom na svijetu, a jedva da ima turista

Ovaj slikoviti grad poznat je po svom prelijepom priobalju s mnoštvom muzeja i umjetničkih sadržaja, a proglašen je najsretnijim mjestom na svijetu

The post U ČEMU JE TAJNA: Grad u Evropi proglašen najsretnijim mjestom na svijetu, a jedva da ima turista appeared first on IZDVOJENO.ba.

Sladić nije optimističan: Otkrio do kada ćemo se gušiti u zagađenom zraku

Bh. meteorolog Nedim Sladić analizirao je trenutnu situaciju zagađenja zraka u Bosni i Hercegovini te objavio prognozu prema kojoj bi se kvalitet zraka u kotlinskim područjima centralne Bosne mogao barem privremeno poboljšati tokom četvrtka, 23. januara 2025. godine. Međutim, upozorava da prognoza nije potpuno optimistična, jer uslovi neće biti dovoljno snažni za značajnije pročišćavanje zraka.

"Zagađeni zrak u kotlinama mogao bi se barem nakratko smanjiti usljed slabljenja anticiklone i atmosferskog poremećaja koji donosi turbulentnije uslove. To bi moglo oslabiti temperaturnu inverziju, koja je sprječavala vertikalno miješanje slojeva zraka i omogućavala akumulaciju zagađujućih čestica," naveo je Sladić u svojoj objavi na Facebooku.

Istakao je kako visinski vjetrovi, vidljivi na oko 1,5 km visine, ukazuju na mogućnost probijanja juga, što bi moglo djelomično provjetriti kotline. "Iako pritisak na prizemlju nije dovoljno jak za stvaranje snažnijeg vjetra, povremeni umjeren južni vjetar mogao bi donekle smanjiti zagađenje, ali ne dovoljno da kažemo da je zrak u potpunosti čist, posebno u nižim dijelovima Sarajeva," dodao je.



Prema podacima Federalnog hidrometeorološkog zavoda, najniže jutarnje temperature sutra će biti između 0 i 5°C, na jugu do 8°C, dok će dnevne temperature iznositi od 6 do 12°C.

Podsjetimo, u Sarajevu je trenutno na snazi epizoda "uzbune" zbog izuzetno zagađenog zraka, što je posljedica stabilne atmosfere i slabog vjetra koji su omogućili nakupljanje štetnih čestica u nižim slojevima atmosfere.

Objava Sladić nije optimističan: Otkrio do kada ćemo se gušiti u zagađenom zraku pojavila se prvi puta na PressMedia.

DR. ESAD DURAKOVIĆ O TZV. PRIMIRJU U GAZI: To je finta, prevara, Izrael će nastaviti ubijati dok potpuno ne obriše Gazu i Palestince s...

To je varka kao što smo imali tzv. humanitarna primirja, za vrijeme kojih Izraelci prestanu da bombarduju Gazu da bi se podijelila hrana, a onda je ponovo nastave bombardovati. Samo se radi o taktici, s obzirom na to da je cilj Izraela, od kojeg on neće odustati stvaranje velikog Izraela. A to, između ostalog, podrazumijeva potpuno brisanje Gaze s lica zemlje, odnosno njenog stanovništva, isto tako i Zapadne Obale, ali zatim i Jordana, Libana, Sirije, pa čak i dijelova Egipta i Saudijske Arabije. Reakciju arapskih zemalja za vrijeme rata u Pojasu Gaze je kukavičko-sramno-nehumano ponašnje

The post DR. ESAD DURAKOVIĆ O TZV. PRIMIRJU U GAZI: To je finta, prevara, Izrael će nastaviti ubijati dok potpuno ne obriše Gazu i Palestince s lica zemlje appeared first on IZDVOJENO.ba.

Povezani članci

Popularne kategorije