-1.1 C
Sarajevo
Nedjelja, 12 siječnja, 2025

Tijelo pronađeno na obali Neretve: Utvrđen identitet nesrećne žene FOTO

Nakon što je juče u Gradskoj mrtvačnici Sutina obavljena obdukcija ženskog tijela koje je u petak u poslijepodnevnim satima pronađeno na obali rijeke Neretve na lokalitetu ispod Lučkog mosta utvrđeno je da se radi o Mariji Boras (49) iz Mostara.

Obdukcijom je utvrđeno, kako je rečeno iz Tužilaštva Hercegovačko-neretvanskog kantona, da na tijelu nema tragova nasilja te da ništa ne ukazuje na to da je smrt posljedica krivičnog djela. Tačan uzrok smrti biće poznat nakon provedenih neophodnih analiza.

Iako su uzeti uzorci DNK radi obavljanja daljnjih vještačenja, na osnovu svih dosadašnjih informacija, a u konačnici obdukcije, kako je potvrđeno, pokazalo se da se radi o Boras, čiji je nestanak prijavljen 3. februara ove godine Policijskoj upravi Mostar.

Prema prijavi koju je podnijela njena sestra, Boras se izgubio svaki trag 1. februara kada se udaljila sa svoje adrese stanovanja u ulici Karla Afana de Rivere u Mostaru.

Tijelo je, podsjetimo, pronađeno u poodmakloj fazi raspada, a preliminarno je utvrđeno da to stanje odgovara upravo periodu prijave njenog nestanka.

Slučajna vijest

Stigla potvrda: Kada počinje uzimanje otisaka prstiju i fotografisanje na granicama EU?

Sistem ulaska/izlaska (EES), koji podrazumijeva uzimanje otisaka prstiju i fotografisanje na graničnim prijelazima, tehnički je već operativan i spreman za implementaciju. Aktivacija ovog sistema na nivou Schengenskog prostora, prema najavama Evropske komisije, očekuje se krajem 2025. godine. Ove informacije potvrdilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske, prenose agencije.

Najveći uticaj na zemlje Zapadnog Balkana

Uvođenje EES-a značajno će izmijeniti način ulaska građana trećih zemalja u Schengenski prostor, posebno za putnike iz država Zapadnog Balkana poput Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Kosova i Albanije, kao i Moldavije i Ukrajine.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske naglašava da je sistem već testiran na graničnim prijelazima kako bi se osigurala potpuna funkcionalnost tehničkih i proceduralnih aspekata prije zvaničnog početka rada. Također, policijski službenici su prošli obuku za rukovanje novim sistemom i biometrijskim podacima.

Implementacijom EES-a, svi putnici iz zemalja koje nisu dio Schengenskog prostora morat će prilikom prelaska granice dostaviti svoje biometrijske podatke, uključujući otiske prstiju i fotografiju. Ovi podaci će se čuvati u zajedničkom Biometric Matching Serviceu. Putnici s vizom kratkog boravka već imaju svoje otiske prstiju pohranjene u Viznom informacionom sistemu (VIS), pa se oni neće ponovno unositi u EES.

Nema ovjeravanja pasoša

Također, pasoši neće biti fizički ovjeravane, a proces ulaska može biti ubrzan unaprijed putem aplikacija ili samouslužnih uređaja na granicama. Važno je napomenuti da će putnicima kojima biometrijski podaci budu odbijeni biti onemogućen ulazak u EU. Sistem će, osim toga, pratiti i preostalo trajanje boravka putnika na teritoriji evropskih zemalja.

EES ima za cilj poboljšanje sigurnosnih standarda, olakšavanje kontrole granica i efikasnije regulisanje kratkoročnih boravaka. Njegova implementacija obuhvatit će sve vanjske granice EU – kopnene, pomorske i zračne prijelaze.

Objava Stigla potvrda: Kada počinje uzimanje otisaka prstiju i fotografisanje na granicama EU? pojavila se prvi puta na PressMedia.

Tajna vrhunskih kuhara: Evo kako da vam pite budu kao iz buregdžinice

Kada odete u buregdžinice ili neki restoran i pojedete burek ili neku drugu pitu, to je uvijek (ili skoro uvijek) veoma sočno i baš ukusno.

Kada vi napravite pitu i ona bude lijepa i ukusna, ali ipak nikako nisu ni nalik na one koje pojedete u dobroj buregdžinici.

Da li se ikada zapitali šta je razlog tome?

Odgovor ukusnog bureka se ustvari krije u prelivu koji se koristi u buregdžinicama. A mi vam donosimo šta vam je potrebno za pripremu preliva za pite.

Potrebno je:

– 2 šolje mlijeka
– 1 šolja ulja
– 7 kašika brašna
– suhi kvasac
– sir ili šećer, sve u zavisnosti od vrste pite koju želite da pravite

Priprema:

Sve nabrojane sastojke trebate dobro da izmiješate i to tako da ne bude nijedna grudvica u toj smjesi i ostavite sa strane.

Kasnije kada pravite vašu pitu, svaku koru posebno, odnosno jufku trebate da premažete sa ovom smjesom koju ste prethodno napravili, a onda je filujte se potrebnim filom (sir, meso, zelje…).

Kada ste završili savijanje vaše pite i potom je složili u tepsiju, onda sačuvajte ostatak ovog preliva koji ste koristili kako biste pitu zalili nakon pečenja.

Veoma je bitno i da se pita ostavi prije pečenja da odstoji malo. A nakon pečenja je zalijte sa ostatkom vašeg preliva.

Objava Tajna vrhunskih kuhara: Evo kako da vam pite budu kao iz buregdžinice pojavila se prvi puta na PressMedia.

Drama u Bosanskoj Krupi: Snaha brutalno napala 78-godišnju svekrvu, starica prevezan u bolnicu

U naselju Ljusina, općina Bosanska Krupa, zabilježen je ozbiljan incident porodičnog nasilja u kojem je 78-godišnja žena pretrpjela teže tjelesne povrede. Napad se, prema izjavama mještana, dogodio ispred porodične kuće, a za napad je osumnjičena njena snaha.

Svjedoci ovog tragičnog događaja ističu da je napad bio izuzetno brutalan, a žrtva je hitno prevezena u Kantonalnu bolnicu u Bihaću. Medicinsko osoblje potvrdilo je da starica ima ozbiljne povrede koje zahtijevaju dugotrajno liječenje i oporavak.

Motiv ovog nasilja još uvijek nije poznat, no izvori bliski porodici navode da su odnosi između svekrve i snahe već neko vrijeme bili napeti, a ovaj tragičan događaj predstavlja kulminaciju tih sukoba.

Policijski službenici su obaviješteni o incidentu i provode potrebne istražne radnje. Očekuje se da će uskoro biti poznato više detalja o ovom slučaju.

Institucije apeliraju na građane da se aktivnije uključe u prevenciju porodičnog nasilja, posebno u slučajevima gdje su starije osobe izložene fizičkom ili psihološkom zlostavljanju. Naglašava se važnost prijavljivanja ovakvih slučajeva kako bi žrtve dobile adekvatnu zaštitu i podršku.

Objava Drama u Bosanskoj Krupi: Snaha brutalno napala 78-godišnju svekrvu, starica prevezan u bolnicu pojavila se prvi puta na PressMedia.

Sarajevo privlači svijet: I daleka Kina piše o rekordnom broju turista

Sarajevo je postavio novi rekord u broju stranih turista od početka pandemije COVID-19, prema podacima koje je u petak objavila Turistička zajednica Kantona Sarajevo, navela je kineska novinska agencija Xinhua.

Bosanskohercegovačka prijestolnica, kao politički, ekonomski i kulturni centar zemlje, privukla je znatno veći broj posjetilaca u 2024. godini. Tokom perioda od januara do decembra, Sarajevo je posjetilo više od 698.000 stranih turista, dok je broj noćenja stranih gostiju premašio 1.562.000.

Čitaoci mgazina National Geographic Travel u oktobru prošle godine su proglasili Sarajevo top destinacijom za 2025.

Porast turizma

U odnosu na prethodnu godinu, broj turista u ovom historijskom gradu povećan je za 22,3 posto, dok je broj noćenja porastao za 18,3 posto. Prosječno trajanje boravka stranih turista u 2024. iznosilo je 2,3 dana, što je blago povećanje u odnosu na 2,2 dana iz 2023.

Prema podacima Turističke zajednice, najviše stranih turista dolazilo je iz Hrvatske, Turske, Srbije, Njemačke, Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Velike Britanije, Slovenije, Kine i Sjedinjenih Američkih Država.

Povratak kineskih turista

Glasnogovornik Turističke zajednice Kantona Sarajevo naglasio je da su kineski turisti prije pandemije činili najveći broj posjetilaca. U 2019. godini zabilježeno je preko 46.600 dolazaka i više od 60.600 noćenja kineskih turista.

Nakon pandemije, zabilježen je postepeni povratak kineskih posjetilaca. U prvih 11 mjeseci 2024. godine zabilježeno je preko 66.390 dolazaka i više od 99.000 noćenja kineskih turista.

Sarajevo, poznato kao “Europski Jerusalem,” privlači posjetioce svojim spojem religija i kultura, a dom je džamijama, katoličkim crkvama, pravoslavnim crkvama i sinagogama.

Kako je izvijestila kineska novinska agencija Xinhua, Sarajevo i dalje ostaje nezaobilazna destinacija za strane turiste zahvaljujući svojoj bogatoj historiji i jedinstvenoj multikulturalnosti.

Objava Sarajevo privlači svijet: I daleka Kina piše o rekordnom broju turista pojavila se prvi puta na PressMedia.

Za dio BiH izdato upozorenje! Sladić: Hladno, ali većinom suho 

U Bosni i Hercegovini danas će biti pretežno oblačno vrijeme. U poslijepodnevnim i večernjim satima lokalno u Bosni može padati slab snijeg. Vjetar je sjevernog smjera. U većem dijelu Bosne slab do umjerene jačine.

Jak vjetar se očekuje na području Krajine, jugozapadu Bosne i Hercegovini. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -2 i 3, na jugu zemlje do 8 stupnjeva, saopćeno je iz FHMZ-a.

Za dio BiH za danas je izdato upozorenje.

Naime, žuto upozorenje na snazi je za područja Livna, Mostara i Foče i to zbog udara vjetra sjevernog smjera brzine 45-65 km, dok je za regiju Trebinja izdato narandžasto upozorenje jer se očekuju udari vjetra od 50 do 80 km/h.

  • Budite u toku sa aktuelnom vremenskom prognozom. Očekujte manje smetnje u aktivnostima na otvorenom. Budite svjesni krhotina koje nosi vjetar, stoji u upozorenju za Livno, Mostar i Foču, dok se stanovnicima Trebinja savjetuje da poduzmu mjere opreza i prate aktuelnu prognozu vremena.
  • Očekujte ometanja u dnevnim rutinama i budite spremni obustaviti aktivnosti na otvorenom. Budite spremni na smetnje, strukturalna oštećenja i rizik za povrede od iščupanih stabala i krhotina koje nosi vjetar. Prekidi u snadbijevanju električnom energijom su mogući, navodi se u upozorenju.

U ponedjeljak pretežno oblačno vrijeme. U Bosni će padati slab snjeg. Vjetar u Bosni većinom umjerene jačine sjevernog i sjeveroistočnog smjera. U Hercegovini i jugozapadu Bosne jaka bura. Jutarnja temperatura zraka većinom između -6 i -1, na jugu zemlje do 3, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -3 i 2, na jugu zemlje do 8 stupnjeva.

U utorak pretežno oblačno vrijeme. U većem dijelu Hercegovine se očekuje razvedravanje. Vjetar u Bosni većinom slab istočnog i sjeveroistočnog smjera. U Hercegovini i jugozapadu Bosne prije podne bura će oslabiti. Jutarnja temperatura zraka većinom između -8 i -2, na jugu zemlje do 4, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -3 i 2, na jugu zemlje do 8 stupnjeva.

U srijedu oblačno, vjetar slab sjevernog i sjeveroistočnog smjera. Jutarnja temperatura zraka većinom između -8 i -3, na jugu zemlje do 2, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -2 i 3, na jugu zemlje do 8 stupnjeva.

O vremenskim (ne) prilikama koje su pred nama oglasio se i poznati bh. meteorolog Nedim Sladić.

- Hladno, ali većinom suho pod dominacijom prostrane i snažne anticiklone. Od oslabljene fronte u srijedu kratkotrajno, ali rijetko može prolepršati pokoja pahulja snijega na sjeveru balkanske regije", navo je Sladić na Facebooku.



Objava Za dio BiH izdato upozorenje! Sladić: Hladno, ali većinom suho  pojavila se prvi puta na PressMedia.

Povezani članci

Popularne kategorije