Iz Tužilaštva Kantona Sarajevo i danas su ponovili da poduzimaju određene radnje vezano za prijavu o smrti tinejdžerke Džejle Drapić (16) koja je preminula uslijed komplikacija nakon stomatološke intervencije u privatnoj ordinaciji u Sarajevu.
Na upit jesu li dobili nalaz obdukcije djevojčice te da li imaju poruke koje je dobijala majka djevojčice od dr. Harisa Mekića, rečeno nam je da se provjeravaju navodi iz prijave.
– Tužilac poduzima radnje provjere, o pojedinačnim radnjama nećemo obavještavati javnost – kazala je kratko za portal “Avaza” Azra Bavčić , portparol Tužilaštva KS.
Potez jednog Tiktokera oduševio je cijeli region, a u pitanju je praznična sreća koju je odlučio podijeliti sa drugima.
Naime, na videu koji je objavio korisnik Ivan Panić o tome kako je uredio svoj stan za novogodišnje praznike, u komentarima se pojavila gospođa koja je rekla da njena djeca neće imati ni jelku, niti paketić za Novu godinu.
On je ekspresno reagovao, te joj tražio adresu.
U kasnijem videu, rekao je da je bio naprosto oduševljen njenom srećom zbog drugih.
"Ja sam se oduševio koliko je ova žena sretna jer živim san mnogih ljudi. Pitao sam je za adresu i otišao na sajt jedne prodavnice u Bosni i Hercegovini. Naručio sam im jelke i ukrase jer nijedno dijete ne zaslužuje da bude bez jelke. Ona nije bila u fazonu daj, treba mi, već je bila sretna zbog mene", rekao je.
"Ona nije govorila 'treba meni i mojoj djeci', želio sam da djeca dočekaju lijepo Novu godinu", te je dodao da "oni su primjer da trebamo biti srećni zbog drugih.
Svaka vam čast gospođo, divan ste primjer svojoj djeci".
Prošle godine u Plavu zabilježen je slučaj maloljetničkog braka koji je izazvao pažnju i osudu javnosti. Naime, U.M. iz Plava oženio je tada četrnaestogodišnju djevojčicu iz Gusinja, što je otvorilo brojna pitanja o pravima djece, tradicionalnim običajima Bošnjaka i ulozi institucija.
Prema dostupnim informacijama, Centar za socijalni rad iz Plava i lokalna policija odmah su reagovali, te su maloljetnicu vratili njenoj porodici.
Međutim, nakon određenog vremena djevojčica se ponovno vratila kod U.M., što je dodatno zakomplikovalo situaciju i izazvalo brojne reakcije. Djevojčica je, prema njenom svjedočenju, izjavila da se vratila svojom voljom.
Centar za socijalni rad i policija postupili su u skladu sa zakonom, pokušavajući zaštititi maloljetnicu, no pitanje ostaje kako je moguće da je djevojčica ponovno završila u istoj situaciji.
Bez obzira na tvrdnje o dobrovoljnosti, maloljetna osoba nije u mogućnosti donositi zrele odluke koje mogu oblikovati njen život. Koliko još ovakvih slučajeva prolazi ispod radara, dok sudbine djevojčica ostaju zarobljene između tradicije i nepravde, pitanje je na koje cijelo društvo mora pronaći odgovor. Pogledajte video snimak ispod teksta.
Sistem ulaska/izlaska (EES), koji podrazumijeva uzimanje otisaka prstiju i fotografisanje na graničnim prijelazima, tehnički je već operativan i spreman za implementaciju. Aktivacija ovog sistema na nivou Schengenskog prostora, prema najavama Evropske komisije, očekuje se krajem 2025. godine. Ove informacije potvrdilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske, prenose agencije.
Najveći uticaj na zemlje Zapadnog Balkana
Uvođenje EES-a značajno će izmijeniti način ulaska građana trećih zemalja u Schengenski prostor, posebno za putnike iz država Zapadnog Balkana poput Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Kosova i Albanije, kao i Moldavije i Ukrajine.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske naglašava da je sistem već testiran na graničnim prijelazima kako bi se osigurala potpuna funkcionalnost tehničkih i proceduralnih aspekata prije zvaničnog početka rada. Također, policijski službenici su prošli obuku za rukovanje novim sistemom i biometrijskim podacima.
Implementacijom EES-a, svi putnici iz zemalja koje nisu dio Schengenskog prostora morat će prilikom prelaska granice dostaviti svoje biometrijske podatke, uključujući otiske prstiju i fotografiju. Ovi podaci će se čuvati u zajedničkom Biometric Matching Serviceu. Putnici s vizom kratkog boravka već imaju svoje otiske prstiju pohranjene u Viznom informacionom sistemu (VIS), pa se oni neće ponovno unositi u EES.
Nema ovjeravanja pasoša
Također, pasoši neće biti fizički ovjeravane, a proces ulaska može biti ubrzan unaprijed putem aplikacija ili samouslužnih uređaja na granicama. Važno je napomenuti da će putnicima kojima biometrijski podaci budu odbijeni biti onemogućen ulazak u EU. Sistem će, osim toga, pratiti i preostalo trajanje boravka putnika na teritoriji evropskih zemalja.
EES ima za cilj poboljšanje sigurnosnih standarda, olakšavanje kontrole granica i efikasnije regulisanje kratkoročnih boravaka. Njegova implementacija obuhvatit će sve vanjske granice EU – kopnene, pomorske i zračne prijelaze.
Kada odete u buregdžinice ili neki restoran i pojedete burek ili neku drugu pitu, to je uvijek (ili skoro uvijek) veoma sočno i baš ukusno.
Kada vi napravite pitu i ona bude lijepa i ukusna, ali ipak nikako nisu ni nalik na one koje pojedete u dobroj buregdžinici.
Da li se ikada zapitali šta je razlog tome?
Odgovor ukusnog bureka se ustvari krije u prelivu koji se koristi u buregdžinicama. A mi vam donosimo šta vam je potrebno za pripremu preliva za pite.
Potrebno je:
– 2 šolje mlijeka – 1 šolja ulja – 7 kašika brašna – suhi kvasac – sir ili šećer, sve u zavisnosti od vrste pite koju želite da pravite
Priprema:
Sve nabrojane sastojke trebate dobro da izmiješate i to tako da ne bude nijedna grudvica u toj smjesi i ostavite sa strane.
Kasnije kada pravite vašu pitu, svaku koru posebno, odnosno jufku trebate da premažete sa ovom smjesom koju ste prethodno napravili, a onda je filujte se potrebnim filom (sir, meso, zelje…).
Kada ste završili savijanje vaše pite i potom je složili u tepsiju, onda sačuvajte ostatak ovog preliva koji ste koristili kako biste pitu zalili nakon pečenja.
Veoma je bitno i da se pita ostavi prije pečenja da odstoji malo. A nakon pečenja je zalijte sa ostatkom vašeg preliva.
Neprijateljske sankcije Sjedinjenih Američkih Država neće ostati bez odgovora i biće uzete u obzir prilikom izgradnje spoljnoekonomske strategije Rusije, navodi se u saopštenju ruskog Ministarstva spoljnih poslova povodom novih obimnih američkih sankcija Rusiji.