15 C
Sarajevo
Četvrtak, 3 listopada, 2024

U kojoj zemlji se prave najbolji ćevapi?

Ekipa Deutsche Wellea je posjetila tri države na Balkanu kako bi ustanovili ko služi najbolje ćevape. 

Tri države takmičarke su bile Bosna i HerceogivnaSrbija i Rumunija. U Bosni i Hercegovini su posjetili glavni grad Sarajevo koji je čuven po okusu i kvaliteti ćevapa. Odlučili su se da posjete jednu sarajevsku ćevabdžinicu koja je otvorena od 1966. godine. 

Objasnili su da se ćevapi u BiH poslužuju sa kajmakom i sirovim lukom u somunu. To se smatra tradicionalnim načinom posluživanja ćevapa

Druga destinacija im je bila Srbija gdje se ćevapi poslužuju malo drugačije. Grad koji su odlučili posjetiti je Niš. U Nišu se ćevapi poslužuju sa malo solibibera i vodom od bijelog luka

Iduća na listi za posjetu je Rumunija koja ima drugačiji naziv za ćevape. Oni ćevape nazivaju mici i građani koje su anketirali su govorili da je ključ u mirisu koji se osjeti sa mjesta gdje se mici prže. Izgledom se vidi da su nešto deblji i veći. Jedan od lokalaca je rekao da stavljaju malo sode bikarbone u njih kako bi bili veći. Šta je posebno je to da je Europska Unija pokušala da zabrani ovo jelo prije nekoliko godina, ali Rumuni su jasno dali do znanja da to ne dolazi u obzir.

Reportažu koju je napravio Deutsche Welle možete pogledati ovdje:

The post U kojoj zemlji se prave najbolji ćevapi? appeared first on inmedia.ba.

Slučajna vijest

Koliko košta život u glavnim gradovima bivše Jugoslavije? Pogledajte na kojem mjestu je Sarajevo

Prema platformi Numbeo, prošle godine Beograd je bio proglašen najskupljim u regiji, a situacija se nije puno promijenila. Cijene života u Beogradu i dalje su visoke u odnosu na druge glavne gradove bivše Jugoslavije.

Za život četveročlane porodice u Beogradu potrebno je u prosjeku 2.264,30 eura (4.419 KM) mjesečno, dok pojedincu treba oko 660 eura (1.288 KM), bez najamnine. Najam jednosobnog stana u centru iznosi oko 753 eura (1.469 KM), dok je u drugim dijelovima grada taj iznos niži, oko 600 eura (1.171 KM). Prosječna plaća u Beogradu iznosi 840 eura (1.639 KM), a za račune u stanu od 85 kvadrata treba izdvojiti približno 179 eura (349 KM) mjesečno.

Usporedbe radi, u Zagrebu je život nešto skuplji. Mjesečni troškovi za četveročlanu porodicu iznose oko 2.569 eura (5.014 KM), dok pojedinac treba oko 730 eura (1.424 KM). Iako su troškovi stanovanja u Zagrebu u prosjeku 9,5 posto niži nego u Beogradu, troškovi života su oko 7,6 posto viši. Prosječna plaća u Zagrebu iznosi 1.510 eura (2.947 KM), što je značajno više u usporedbi s Beogradom.

Sarajevo je, prema ovim podacima, 15,9 posto jeftinije od Beograda, a najam stanova je čak 56,2 posto povoljniji. U Sarajevu, obitelj prosječno troši 1.965 eura (3.835 KM) mjesečno, a pojedinac oko 590 eura (1.151 KM). Cijene obroka i pića u restoranima također su niže nego u Beogradu.

Skoplje, glavni grad Sjeverne Makedonije, jeftinije je za oko 19,2 posto u odnosu na Beograd, dok su troškovi najma stanova niži za 58 posto. Prosječni mjesečni troškovi života u Skoplju za četveročlanu porodicu iznose 1.900 eura (3.708 KM), a za pojedinca oko 555 eura (1.083 KM).

Podgorica je također povoljnija od Beograda, s ukupnim troškovima nižim za 9,4 posto. Četveročlana obitelj troši oko 211 eura (411 KM) mjesečno, a pojedinac oko 600 eura (1.171 KM). Najam stanova je također jeftiniji, a prosječna plaća u Podgorici je 828,50 eura (1.616 KM).

Ljubljana, očekivano, ima najviše troškove među uspoređenim gradovima. Troškovi života u Ljubljani su viši za 24,4 posto u odnosu na Beograd, dok je prosječna plaća 1.606 eura (3.134 KM). Troškovi za četveročlanu porodicu iznose oko 2.900 eura (5.660 KM) mjesečno, a za pojedinca 840 eura (1.639 KM), piše Klik.hr.

Objava Koliko košta život u glavnim gradovima bivše Jugoslavije? Pogledajte na kojem mjestu je Sarajevo pojavila se prvi puta na PressMedia.

Uhapšen Banjalučanin koji je u školskom dvorištu pretukao učenika

Banjalučka policija uhapsila je danas osobu N.Đ. koja je fizički napala maloljetnika na ulazu u školsko dvorište i u toku je kriminalistička obrada uhapšenog.

Maloljetniku je ukazana ljekarska pomoć u Službi hitne medicinske pomoći Banja Luka.

Policiji je danas u 13:15 sati prijavljeno da je osoba N.Đ. fizički napala maloljetnika na ulazu u dvorište Osnovne škole u naselju Lazarevo.

Sve mjere i radnje se preduzimaju pod nadzorom dežurnog tužioca Okružnog javnog tužilaštva Banja Luka.

Prema ranijim informacijama, nasilnik je otac dječaka, koji je jučer u školi ošamario svog vršnjaka. Otac napadnutog đaka je svom sinu savjetovao da ne uzvraća nasiljem, nego da sve prijavi razrednici.

Objava Uhapšen Banjalučanin koji je u školskom dvorištu pretukao učenika pojavila se prvi puta na PressMedia.

Ako ovo primijetite na vašim noktima hitno posjetite doktora: Može ukazivati na ozbiljne probleme

Doktorica Dana Brems apelira na ljude da hitno potraže medicinsku pomoć ako primijete promjene prilikom pritiska noktiju.

"Pulsirajuće" nijanse ružičaste i bijele ispod noktamogu signalizirati ozbiljan problem sa srcem, što nikako ne smijete zanemariti.

Ovaj specifičan simptom poznat je kao Quinckeov znak u medicinskom svijetu i često je povezan s aortnom insuficijencijom, stanjem u kojem srčani zalistak ne zatvara pravilno. "Ako se ne prepozna i ne liječi na vrijeme, može dovesti do zatajenja srca, a u nekim slučajevima čak i do smrti," upozorava dr. Brems.

U videu objavljenom na TikToku, dr. Brems je detaljno objasnila kako prepoznati Quinckeov znakte prikazala primjer na noktima. "Ako ovo primijetite, morate odmah posjetiti doktora", istaknula je.

VIDEO

Simptom se može otkriti jednostavnim pritiskom na nokat ruke ili noge, pri čemu se u ležištu nokta vide pulsirajuće kapilare. To je znak da aortni zalistak ne funkcionira ispravno, što znači da se krv vraća u srce umjesto da bude potisnuta u tijelo, piše Net.hr.

"Ovo stanje može dovesti do ozbiljnih posljedica ako se zanemari", upozorava dr. Brems. "Quinckeov znak je primjer kako naizgled suptilan znak može ukazivati na veliki problem, zato je važno reagirati brzo."

Objava Ako ovo primijetite na vašim noktima hitno posjetite doktora: Može ukazivati na ozbiljne probleme pojavila se prvi puta na PressMedia.

Tanja Savić pravda svoje lapsuse: Pročitala sam mnogo knjiga, a ispadam najgluplja na estradi

Tanja Savić važi za najiskreniju osobu na estradi te je često u medijima zbog iskrenosti i spontanosti i svojih lapsusa bila na meti komentara i kritike publike.

Dugo je pjevačica zasmijavala sve lapsusima i izjavama, a sad je u emisiji „Zvezde Granda Specijal“ otkrila šta je pozadina njih javnih „ispada“ i potvrdila da se itekako „popravila“.

Tanja je otkrila da je privatno skroz drugačija od onoga kako se predstavlja u medijima.

- Privatno sam jako nadrndana, evo iskreno ti kažem. Ja sam od kuće došla nadrndana. Imam neke momente, uostalom kao i svi, ali to me nervira zato što to vjerovatno nosim odmalena. Da se razumijemo, svi mi imamo neki program i problem od malena, očigledno je da i ja imam neki problem kad se pojavim pred kamerama - rekla je Tanja i otkrila zbog čega je često pravila lapsuse.

- Kada se pojavim pred kamerama, dobijem neku tremu, ne tremu, nego neku odgovornost, i onda uvijek mislim: „Jao, lupiću nešto“, zato što sam hiljadu puta dosad i „lupila“ i imala lapsuse. Ali znaš šta, to nije nesnalaženje, nego je upravo ono što ja nisam znala da kažem „ne“ nekim ljudima u svom životu i zato sam trpjela i imala pritisak iznutra. Mnogo puta mi se desilo tokom neke emisije da mi voditelj nešto priča, a da ja njega ne čujem, kao da nisam tu apsolutno. Imala sam neke svoje privatne probleme koje sam nosila sa sobom, a onda me neko pita nešto, a ja „lupim“ jer ne znam o čemu me čovjek pita i onda ispadnem najgluplja osoba na estradi. Ali, bez obzira na to, ja znam ko sam i onda mi to nije važno - objasnila je Tanja.

Tanja Savić - Avaz

Instagram

Tanja je priznala da je jako emotivna i ima veliki problem.

- Jako sam veliki samokritičar, to je veliki problem kod mene. Mnogo sam radila na sebi, mnogo sam knjiga pročitala o samopomoći, kako da pomognem sebi da ne kritikujem previše sebe. Kritkovali su me cijelog života i to je moj program, i ja to uvjerenje moram da izbacim negdje – izjavila je Tanja.

Pjevačica je istakla da mnogi kao i ona imaju problem sa samopouzdanjem.

– Ja sad imam samopouzdanje, ali i dalje nisam sto posto sigurna da sam ja dobra. Dakle, ja samo sebi treba da budem dovoljno dobra, a ne drugima. Mnogo sam puta vodila računa o tome da li ću drugima biti dovoljno dobra, a ustvari ono što je najvažnije jeste to da li sam dovoljna dobra samoj sebi. I to je, naravno, poruka za sve nas. Ja sam mnogo radila na sebi i radim i dan-danas – ispričala je Savić.

Objava Tanja Savić pravda svoje lapsuse: Pročitala sam mnogo knjiga, a ispadam najgluplja na estradi pojavila se prvi puta na PressMedia.

Bosanski mevlud Džemaludina Latića prvi put izveden u Begovoj džamiji

U okviru manifestacije Medžlisa Islamske zajednice Sarajevo „Selam, ya Resulallah“ večeras je u Gazi Husrev-begovoj džamiji u Sarajevu prvi put izveden Bosanski mevlud autora Džemaludina Latića.

Ovaj mevludski spjev svojevrstan je izvor za brojne pojedinosti iz života poslanika Muhammeda, a.s., i njegovih ashaba, ali i iz života poslanika koji su živjeli u ranijim vremenima. Kako je naglasio autor Latić, izraz je „ovog vremena, ljubavi prema Allahu, Poslaniku, svim ostalim poslanicima, ashabima, tabinima“.

„Ovo je jedinstven dan u mom životu, dan o kojem sam sanjao, maštao, ko zna koliko dugo. Saznao sam da je rahmetli Safvet-beg Bašagić, kad je napisao mevlud, imao veliko izvođenje u Gazi Husrev-begovoj džamiji, također Rešad Kadić. Allah je dao da ovo doživim, sretan sam i nadam se da će ovaj mevlud lahko ulaziti u uho našeg čovjeka. Zahvalan sam reisul-ulemi i predsjedniku Sabora Islamske zajednice što su ovo odobrili i nadam se da će moj mevlud biti prisutan među Bošnjacima“, izjavio je Latić.

Program su izveli imami Medžlisa Islamske zajednice Sarajevo, Hor Medžlisa Islamske zajednice Sarajevo, Akademski hor Fakulteta Islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu i Hor Gazi Husrev-begove medrese. Prigodno predavanje ovom prilikom održao je hafiz dr. Mensur-ef. Malkić, direktor Uprave za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.

„Drago mi je što smo večeras imali priliku da poslušamo dijelove mevluda prof. dr. Džemaludina Latića, našeg alima kojeg je Dragi Bog nadario da kur'ansko-hadiske poruke tako lijepo pretoči u naš lijepi bosanski jezik. Ovo je bila prilika da se ovaj Bosanski mevlud prouči ili izvede po prvi put ovdje u Begovoj džamiji, kao što su učeni i izvođeni i mevludi od naših velikana Bašagića i Kadića“, kazao je Malkić, koji je prenio prisutnim selame reisul-uleme Husein-ef. Kavazovića.

Između ostalog, naglasio je da je učenje i slušanje učenja mevluda jedan od načina „na koji se i mi Bošnjaci vraćamo našoj lijepo vjeri, vraćamo i približavamo Muhammedu, a.s.“.

„Mevlud je jedan od načina na koji nastojimo da povećamo svoj ašk, svoju ljubav prema ovom odabranom čovjeku i Allahovom Poslaniku, on je naš najljepši uzor i mi se trudimo da ga slijedimo, i pokušavamo da, određene dionice iz njegovog mubarek života, primijenimo u ovom vremenu i na ovim našim bosanskim prostorima, jer ga volimo i želimo da budemo s njim na drugom svijetu u najljepšem društvu“, poručio je Malkić.

Ovim mevludom je završena 20. manifestacija „Selam, ya Resulallah“, koja je od 13. septembra ponudila niz programskih sadržaja, javlja MINA.

Objava Bosanski mevlud Džemaludina Latića prvi put izveden u Begovoj džamiji pojavila se prvi puta na PressMedia.

Povezani članci

Popularne kategorije