Notice: Funkcija _load_textdomain_just_in_time je neispravno pozvan. Učitavanje prijevoda za domenu td-cloud-library pokrenuto je prerano. To je obično pokazatelj da se neki kôd u dodatku ili temi prerano pokreće. Prijevodi bi se trebali učitati nakon akcije init ili kasnije. Vidite Ispravljanje grešaka u WordPressu za više informacija. (Ova poruka je dodana u inačici 6.7.0.) in /home/bihvijes/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121
U Sarajevu preminula bh. akademkinja i istaknuta naučnica Branislava Peruničić
22 C
Sarajevo
Utorak, 22 travnja, 2025

U Sarajevu preminula bh. akademkinja i istaknuta naučnica Branislava Peruničić

Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine obavijestila je bosanskohercegovačku javnost da je u Sarajevu danas preminula istaknuta naučnica, profesorica emerita Univerziteta u Sarajevu i redovna članica ANUBiH-a akademkinja Branislava Peruničić.

Akademkinja Branislava Peruničić rođena je 1936. godine u Pančevu. Elektrotehnički fakultet završila je u Beogradu 1960. godine.

Odbranila je titulu kandidata tehničkih nauka na Moskovskom Energetskom institutu 1969. godine, a doktorsku disertaciju 1971. godine na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Izabrana je za docenticu 1966. godine, za vanrednu profesoricu 1972. godine i za redovnu profesoricu Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu 1976. godine. Pored rada na Elektrotehničkom fakultetu bila je i naučna saradnica instituta IRCA te saradnica IRIS-a u Energoinvestu.

Kao dopisna članica ANUBiH-a bila je redovna profesorica Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu do 1992. godine. U tom periodu bila je predsjednica Savjeta za kompjuterizaciju Energoinvesta, članica Izdavačkog savjeta preduzeća Svjetlost i delegat Savjeta akademija SFRJ u komisiji za nauku. Školsku 1996/97. provela je kao gostujuća profesorica na University of Illinois u Urbani.

Od 1992. godine do 1998. godine živjela je u SAD-u. Bila je pozvana u svojstvu gostujuće istraživačice na A&M Univerzitetu u Texasu, gdje je otišla sa saglasnošću svog fakulteta u Sarajevu i provela ljetni semestar 1992. Pošto se nije mogla vratiti u Sarajevo zbog blokade, produžen joj je angažman i na jesenji semestar 1992. godine. Nakon toga je bila gostujuća profesorica na University of Illinois u Urbani, a od 1993. godine do 1998. godine radila je kao redovna profesorica Univerziteta Lamar u Texasu. Vratila se u Bosnu i Hercegovinu 1998. godine i od tada je redovna profesorica na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu. Bila je predsjednica Upravnog odbora Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu, a u Akademiji nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine je obavljala i dužnost sekretarke Odjeljenja tehničkih nauka i predsjednice Odbora za izdavačku djelatnost.

Značajne naučne doprinose ima u tri oblasti: teoriji sistema s promjenljivom strukturom, digitalnoj zaštiti, lokaciji kvara i mjerenju u elektroenergetskim sistemima i teoriji grafova. Njen rad u oblasti sistema s promjenljivom strukturom vezan je za klizne režime. Ona je uvela pojam ekvivalentnog upravljanja, uslov invarijantnosti na smetnje i promjene parametara i klizne režime na presjeku više kliznih hiperpovršina. Njen pionirski rad koji je posvećen ovim pojmovima nosi naslov The Invariance Conditions in Variable Structure Systems, a objavljen je 1969. godine u časopisu Internacionalne federacije za automatsko upravljanje (IFAC) Automatica. Ovaj rad je jedan od najcitiranijih radova u ovoj oblasti. Od 1972. godine do danas citiran je po SCI 135 puta, a Uslov invarijantnosti nosi njeno ime.

U oblasti digitalne zaštite, lokacije kvara i mjerenja baziranog na uzorcima uvela je 1988. metod analize pomoću bilinearnih formi.

U oblasti teorije grafova definisala je prvi algoritam za postavljanje grafova u projektivnu ravan. Njen rad An Efficient Algoritm for Embedding of Graphs in Projective Plane, čiji je koautor Z. Durić, objavljen je u knjizi Graph Theory with applications to Algorithms and Computer Science u izdanju John Wiley&Sons 1984. godine.

Dokaz njenog renomea u međunarodnoj naučnoj javnosti su sedam predavanja po pozivu održanih na univerzitetima u SAD-u. Ona je bila pet puta profesor po pozivu na Univerzitetima u SAD-u (Lamar University, University of Illinois u Urbani, A&M University). Članica je međunarodnog udruženja elektroinženjera IEEE gdje ima poziciju Senior member. Ova pozicija se dobija poslije detaljnog razmatranja prijedloga koje treba da napišu drugi Senior članovi.

Kao profesorica, predavala je predmete iz oblasti analize signala, energetike i telekomunikacija. Bila je mentorica mnogobrojnih magistarskih i doktorskih radova.

Za dopisnu članicu Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine u Odjeljenje tehničkih nauka izabrana je 1987. godine, a za redovnu 2002. godine. Bila je potpredsjednica Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine od 2008. do 2011. godine.

Dobitnica je Šestoaprilske nagrade Grada Sarajeva 2024. godine. Datum i vrijeme komemoracije i sahrane akademkinje Branislave Peruničić bit će naknadno objavljeni.

Povodom smrti akademkinje Branislave Peruničić, Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine uputila je iskreno i duboko saučešće porodici i prijateljima.

Objava U Sarajevu preminula bh. akademkinja i istaknuta naučnica Branislava Peruničić pojavila se prvi puta na PressMedia.

Slučajna vijest

DOK TROJKA PIŠE SAOPĆENJA: Cvijanović se sastala sa predsjednikom Interpola u Abu Dabiju

Tokom sastanka Cvijanović je, kako se navodi, "istakla da su Rs i BiH pouzdan partner u borbi protiv svih vrsta kriminala". Ono čega nema u saopćenju a što je zasigurno primarni razlog susreta Cvijanović sa predsjednikom Interpola, je slučaj napada na ustavni poredak BiH i zahtjev koji je BiH slala INTERPOL-u za raspisivanje crvene potjernice za bjegunca Milorada Dodika. I tako, dok Konaković sjedi kod kuće i priča kako će Dodik "na kraju biti uhapšen", Željka radi posao

The post DOK TROJKA PIŠE SAOPĆENJA: Cvijanović se sastala sa predsjednikom Interpola u Abu Dabiju appeared first on IZDVOJENO.ba.

Švajcarska bi mogla protjerati mladića bh. porijekla iako je rođen tamo

Pred sudom u švajcarskom Togenburgu prije par dana pojavio je 21-godišnji mladić, porijeklom iz Bosne i Hercegovine, kojem se sudi zbog višegodišnjeg dilovanja drogom.

I, možda bi to bio samo jedan uobičajen slučaj kršenja Zakona o narkoticima da Tužilaštvo nije zatražilo njegovo protjerivanje na 10 godina jer je ovo već četrnaesta prijava protiv njega posljednjih par godina.

Naime, on je rođen i odrastao u švajcarskom Togenburgu koji smatra svojim domom, a Švajcarsku domovinom.

Međutim, problem nastaje kada je još kao maloljetnik počeo skupljati prekršajne prijave, jednu za drugom.

Naime, samo dok je bio maloljetan dobio je 13 prekršajnih prijava (narušavanje javnog red ai mira, zlostavljanje). U međuvremenu je napravio i dug od 16.000 franaka zbog neplaćenih premija za zdravstveno osiguranje, ali sve se to pripisivalo mladosti i mladalačkoj nemarnosti,

Međutim, sada stvari stoje drugačije. Naime, nakon što je uhvaćen da godinama prodaje narkotike po Togenburgu i to koristeći maloljetnike, Tužilaštvo je uvjereno da se nešto radikalno mora preduzeti jer će, u suprotnom, nastaviti da radi isto.

Iako je sudiji rekao da je drogu prodavao kako bi finansirao sopstvenu zavisnost, iz Tužilaštva kažu da je to radio čak i preko instagrama, što je za njih nevjerovatno.

Na kraju je sudiji priznao da je prodavao drogu kako bi zaradio novac, ali je isto tako priznao da je taj novac koristio i za nabavljanje droge za sopstvene potrebe.

Krajnja odluka o njegovoj sudbini u Švajcarskoj biće donesena ovih dana.

Objava Švajcarska bi mogla protjerati mladića bh. porijekla iako je rođen tamo pojavila se prvi puta na PressMedia.

U toku uviđaj, saobraćaj usporen: Prevrnuo se kamion u ovom dijelu BiH – usporite

Na prevoju Rostovo kod Bugojna dogodila se saobraćajna nezgoda u kojoj je došlo do prevrtanja kamiona. Iz MUP-a Srenjobosankog kantona (SBK) potvrđeno je da se nezgoda desila u 14.45 na magistralnom p...

Ef. Velić nakon dženaze: Hafizove riječi sjekle su horizont iznad umrloga sina

Ispred Centralne džamije u Hadžićima jučer je klanjana dženaza Harunu Zahiroviću, mladiću koji je u subotu u 19. godini poginuo u stravičnoj saobraćajnoj nesreći u mjestu Osenik na području Hadžića. 

Dženazu je predvodio njegov otac, hafiz Hašim ef. Zahirović, koji je držao emotivan govor.

Nakon dženaze oglasio se i sarajevski imam i efendija Muhamed Velić na svom Facebook profilu.

"Hafizove riječi sjekle su horizont iznad umrloga sina. Pārale nam po srcima i očima. Toliko jake i iskrene riječi su bile.

Ljudi su tiho u safovima plakali. A on, kao granitna stijena.

Pomislio sam, Bože Svemogući, može li ova vjera i ove riječi oživjeti njegovog umrlog sina!

Ali, Božija Odredba je konačna. I neumoljiva.



Objava Ef. Velić nakon dženaze: Hafizove riječi sjekle su horizont iznad umrloga sina pojavila se prvi puta na PressMedia.

Pripreme za obilježavanje godišnjice genocida: Četiri porodice dale saglasnost za ukop

U Memorijalnom centru Potočari - Srebrenica jučer je održan četvrti sastanak Organizacionog odbora za obilježavanje 11. jula 1995, 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici.

Predsjednik Organizacionog odbora Hamdija Fejzić rekao je za Oslobođenje da je na dnevnom redu sastanka bio prijedlog programa obilježavanja godišnjice.

- Jedan od zaključaka je da ćemo do 15. maja zakazati sastanak Organizacionog odbora na kojem ćemo usvojiti konačan program obilježavanja 30. godišnjice genocida. Mogu reći da pripreme idu svojim tokom i mislim da ćemo u preostala dva mjeseca uspjeti da završimo sve ono što je pred nama, kaže Fejzić.

Uprkos kompleksnoj političko-sigurnosnoj situaciji u našoj zemlji, Fejzić ističe da u OO rade kao da nema nikakvih dešavanja.

- Naš zadatak je da radimo, a šta će biti - imaju sigurnosne agencije i pododbor za bezbjednost koji smatra da nema nikakvih problema što se tiče priprema i našeg rada. Mi ćemo se tako ponašati i slušati pododbor za bezbjednost, u koji su uključene sve relevantne institucije koje donose o tome odluku i koje poznaju dešavanja, rekao je Fejzić.

Naš sagovornik smatra da je još rano govoriti o tome koliko će žrtava genocida biti ukopano ove godine.

- Međutim, prema izvještaju Instituta za nestale osobe BiH i njihovog predstavnika koji je član Organizacionog odbora, četiri porodice su dale saglasnost za ukop najmilijih. Očekujemo da će se to promijeniti iako se veći broj porodica teško odlučuje da ukopa mali broj kostiju ili jednu kost. Međutim, mi apelujemo da se ukopaju, da žrtve imaju svoj nišan i da se na taj način da do znanja da su one imale svoje ime i prezime i da su ubijene u genocidu, zaključuje Fejzić.

Objava Pripreme za obilježavanje godišnjice genocida: Četiri porodice dale saglasnost za ukop pojavila se prvi puta na PressMedia.

Povezani članci

Popularne kategorije