Pomoć će se prvenstveno zatražiti od susjednih zemalja Srbije, Crne Gore i Hrvatske. Prema informacijama, postoji zastoj kod ministra odbrane u Savjetu ministara Zukana Heleza.
Trenutno se sa požarom iznad Tjentišta bori Helikopterski servis Republike Srpske, pripadnici Civilne zaštite, a od jutros pomoć pružaju i dva helikoptera OS BiH.
Nakon obilnih padavina porastao je vodostaj i rijeke Bosne. Tome svjedoče i fotografije iz Maglaja, ali ništa bolje nije ni prema Doboju.
Tako je ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlid Hurtić s načelnikom Doboj Juga Mirnesom Tukićem obišao most na rijeci Bosni između Mravića (Doboj Jug) i Ševarlija (Doboj).
Tako je ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlid Hurtić s načelnikom Doboj Juga Mirnesom Tukićem obišao most na rijeci Bosni između Mravića (Doboj Jug) i Ševarlija (Doboj).
Rastući vodostaj izazvao je zabrinutost da bi rijeka mogla dostići kritičan nivo i prouzrokovati izlijevanje, što bi predstavljalo ozbiljnu prijetnju lokalnim zajednicama u okolini, saopćeno je iz Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice.
Ministar Hurtić je tokom obilaska istakao da su sve nadležne službe stavljene u stanje pripravnosti, te da se kontinuirano prate promjene nivoa vode. Dodao je kako je koordinacija između lokalnih, kantonalnih i državnih službi ključna kako bi se, ukoliko bude potrebe, pravovremeno reagovalo i spriječilo veće štete.
- Situacija je ozbiljna, ali nadamo se da će, uz pravovremene mjere, sve ostati pod kontrolom. Veoma je važno da svi ostanemo oprezni i pratimo daljnji razvoj događaja. Prioritet nam je sigurnost naših građana - izjavio je ministar Hurtić.
Načelnik Tukić je naglasio da je situacija pod stalnim nadzorom i da su u stanju pripravnosti sve raspoložive službe opštine Doboj Jug. Također je istakao da će građani biti obavještavani o eventualnim mjerama koje će biti poduzete ukoliko dođe do pogoršanja stanja.
- Vodostaj je u porastu i potrebno je ostati na oprezu. Učinićemo sve da spriječimo veće posljedice po stanovništvo - dodao je Tukić.
Uz nadu da će, uz angažman nadležnih institucija, situacija ostati pod kontrolom, Hurtić i Tukić su istakli važnost preventivnih mjera koje mogu doprinijeti zaštiti lokalnog stanovništva i njihove imovine.
Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine nastavlja pratiti stanje na terenu i koordinirati daljnje aktivnosti u cilju zaštite građana i prevencije većih katastrofa, koje su, nažalost, već zadesile mnoge gradove u Bosni i Hercegovini usljed ranijih poplava.
Prirodne nesreće uzrokovane poplavama i klizištima u pojedinim dijelovima Bosne i Hercegovine, a koje su prouzrokovale i ljudske žrtve, ujedinile su nogometnu i sportsku javnost u našoj državi.
Većina klubova i njihovih navijača odmah je krenula u akciju pomoći, a očekivano ih predvodi pristalice Željezničara, Sarajeva, Veleža, Čelika, Slobode...
U organizaciju humanitarne pomoći uključili su se i Ultrasi, navijači Zrinjskog iz Mostara.
"Klub navijača Ultras - Zrinjski Mostar organizira humanitarnu akciju prikupljanja novčane pomoći svim ugroženima na pogođenim područjima. Uplate možete izvršiti putem žiro računa, a uz uplatu je obavezno navesti 'za humanitarnu pomoć'. Primatelj: KN Ultras-Zrinjski Mostar 3387402214114330. Uplate iz inostranstva IBAN: BA393387402214114330, SWIFT; UNCRBA22. Za ostale informacije se možete obratiti na broj 063173943. Za informacije u vezi uplata se možete obratiti na broj 063113446. Donacije se primaju od sutra i u Klubu Navijača od 10:00 sati! Pomozimo onima kojima je pomoć najpotrebnija", poručili su Ultrasi.
Prvak Bosne i Hercegovine FK Borac je uputio saučešće porodicama nastradalih u katastrofalnim poplavama koje su zadesile pojedine dijelove BiH. Iz Platonove ulice poslali su podršku uz želju da se istraje u ovim teškim trenucima.
"Slike i vijesti koje stižu iz poplavljenih područja zaista su potresne. U ime FK Borac želim da izrazim saučešće porodicama i prijateljima nastradalih i nadam se da će smoći snage da prebrode nevolju koja ih je snašla. Naš klub donirat će finansijska sredstva za one kojima je pomoć najpotrebnija", poručio je predsjednik FK Borac Goran Lukić.
Inače, iz FK Borac su pozvali sve da okrenu humanitarni broj 17039 i da na taj način pomognu poplavljenim područjima.
Palestinsko ministarstvo vanjskih poslova saopštilo je da su brat i sestra preživjeli izraelski zločinački zračni napad na njihovu kuću samo tri mjeseca ranije.
Zdravko Čolić poslao je kamion vode za građane BiH pogođene poplavama te pozvao sve da se solidariziraju s njima. Dio paketa već je stigao u zbirni centar u Visokom, čime je još jednom pokazao svoju humanost. Osim njega, unesrećenima pomažu i mnoge druge poznate osobe, među kojima su Džanan Musa, Milan Pavlović i drugi.
Podsjetimo, obilne padaline koje su tokom noći zahvatile veći dio Bosne i Hercegovine izazvale su smrtonosne poplave u više gradova, uključujući Jablanicu, Konjic, Kiseljak, Fojnicu i Kreševo.
MUP HNK potvrdio je kako je do sada smrtno stradalo 16 osoba, čime je ukupan broj poginulih u Bosni i Hercegovini skočio na 19. Ovaj tragičan događaj dodatno naglašava važnost zajedništva i podrške u ovim teškim vremenima.
Obilne padavine tokom noći s četvrtka na petak prouzrokovale su strašne poplave u Bosni i Hercegovini. Najteže pogođena područja su Jablanica, Kiseljak, Fojnica i Vareš. U poplavama je poginulo najmanje 19 ljudi.
Amra Jahić, supruga imama Donje Jablanice, sa svojom porodico, preživjela je strahote kada je vodena bujica preplavila i njihovu kuću. Svijet je jutros obišla fotografija džamije koja je u potpunosti u vodi, samo dio munare nije. Baš na munari je ostala Amra ali i njena porodica i tako spasili svoje živote.
Prema njenim riječima, imam i njegova porodica u posljednjem momentu spasili su se od vode, jedno vrijeme bili su na krovu.
Efendija je jedva spasio svoj i život svoje porodice. Na krovu je bio, i komšiluk njegov.
"Oko pola jedan voda je nosila auto. Govorim svom suprugu da ode auto. Baš tada nama komšinica kuca na vrata i govori: 'Amra, ja sam sve izgubila!' Ja ništa!'. Uspjela sam joj reći: 'Ševala, evo naša kuća, bit ćemo u njoj svi!'.
Tada je počela ulaziti voda na vrata. Nas je osmero bilo tu, na prvom spratu. Onda smo se počeli penjati na tavan. Na tavanu smo bili više od dva i po sata dok nije voda došla na tavan. Kada je voda došla u tavan, skočila sam, uzela dijete i plivala skroz do munare. Bila sam sa djetetom na munari, oni su se spašavali.
Kada je voda došla do munare, sa djetetom sam došla skroz do obale, a svi oni su ostali na munari. Tek sankon dat i po – dva, čamac je došao po njih. Znači, mi do tada nismo imali nikakve pomoći. Stanje je katastrofalno. Kuća je pod vodom, sve je pod vodom. Dole više života nema. Ja se sada nalazi u gradu kod oca, a suprug je ostao dole da pomaže", ispričala je svoju dramatičnu priču za HayatAmra Jahić, supruga imama Gornje Jablanice.