Uzimajući u obzir tehničko-tehnološku nadmoćnost Izraela nije realno vjerovati da su takvi postupci prekomjernog razaranja stihijski proces. Tokom drugog libanskog rata 2006. godine, kada su izraelske trupe ušle na teritoriju Libana, suočile su se sa frenetičnim otporom boraca Hezbolaha.
U toku krvavih borbi za Bejrut u kojima su izraelske snage po prvi put osjetile žestinu uličnih borbi sa Hezbolahom, u kvartu Dahijeh su izraelske žrtve bile najveće. Kao odmazdu je naređeno prekomjerno bombardovnje ovog kvarta pri čemu je to postao taktički obrazac budućih kopnenih operacija izraelskih snaga.
Načelnik generalštaba izraelske vojske tokom drugog libanskog rata general Gadi Eisenkot smatra se kreatorom ove doktrine pri čemu je po njemu glavni cilj ovakvog modela ratovanja, zapravo, šira društvena destabilizacija. Naime, izraelski strateg je smatrao da ukoliko dijelove Bejruta prekomjerno bombarduje svakodnevno velikim brojem naleta avijacije, da će time lokalno stanovništvo okrenuti protiv Hezbolaha.
Sličan obrazac je primjenjen u pojasu Gaze u nastojanjima da se ekstenzivnim bombardiranjem palestinsko društvo okrene protiv Hamasa. Dugoročno i jedan i drugi primjer primjene Dahiya doktrine je neuspješan uz izuzetke u Libanu gdje su dijelovi društva protiv Hezbolaha.
Naravno ovakav način ratovanja kao zvanična doktrina je ratni zločin sam po sebi obzirom da dirketno narušava princip srazmjerne upotrebe vojne sile u odnosu na vojne potrebe.
The post UČILI OD SRPSKIH ZLOČINACA U BOSNI: Da li znate šta je to Dahiya doktrina zbog koje Izrael prekomjerno bombarduje civile? appeared first on IZDVOJENO.ba.