Uoči posljednjeg dana Olimpijskih igara posve je jasno da će najviše medalja imati Sjedinjene Američke Države, njih 122.
Drugo mjesto zauzima Kina sa 90 medalja, dok će se borba za treće mjesto posljednjeg dana Igara odvijati između Francuske i Velike Britanije, s obzirom da domaćini imaju 62, samo jednu manje od Britanaca.
Australija ih ima 50, Japan 43, a Italija 39.
Ipak, na listi medalja se računaju samo zlatne medalje, no tu će se odvijati velika borba. Kina ima 39 zlatnih medalja, samo jednu više od SAD-a.Kina je najviše zlatnih medalja osvojila u skokovima u vodu, čak njih osam, dok po pet imaju iz stonog tenisa i streljaštva.
SAD su uspjele osvojiti čak 14 zlata u atletici i osam u plivanju.
Vodit će se i borba za treće mjesto po broju zlatnih medalja s obzirom da Australija i Japan imaju po 18, no Australija je u prednosti jer imaju ukupan broj medalja veći. Domaćin Francuska ima 16 zlatnih medalja, a Velika Britanija 14.
Što se tiče zemalja iz regiona najuspješnija je Hrvatska sa 6 medalja, od čega dvije zlatne, dok Srbija ima 4, od čega dvije zlatne. Slovenija ima dva zlata od ukupno tri medalje,piše Avaz
Broj poginulih u poplavama u centralnoj Evropi popeo se u nedjelju na osam nakon što su hiljade ljudi evakuisane iz svojih domova u Poljskoj, Češkoj, Austriji, Rumuniji.
Ciklon nazvan Boris, donio je obilne kiše od Austrije do Rumunije što je dovelo do najgorih poplava u gotovo tri decenije u teško pogođenim područjima Češke i Poljske.
Hiljade kuća oštećene su tokom vikenda, mostovi su odneseni, a najmanje 250.000 domaćinstava, uglavnom u Češkoj, ostalo je bez struje.Jedna osoba utopila se u nedjelju na jugozapadu Poljske, vatrogasac koji je učestvovao u spasilačkim akcijama poginuo je u Austriji, a još dvije osobe poginule su u Rumuniji, gdje su poplave u subotu odnijele četiri života, piše index.
Bosanskohercegovački pisci Željko Ivanković, Ruždija Adžović, Rezak Hukanović i Ratko Orozović podnijeli su ostavke na funkcije članova Predsjedništva Društva pisaca BiH.
Ivanković, Adžović i Hukanović su, istovremeno, istupili iz ove strukovne književne asocijacije, dok je Orozović i dalje ostao član Društva pisaca BiH.
Željko Ivanković je, uz to, odbio da primi tradicionalnu nagradu Društva pisaca “Bosanski stećak”, koja mu je trebala biti uručena početkom oktobra na međunarodnoj pjesničkoj manifestaciji 63. Sarajevski dani poezije.
U obrazloženju svojih odluka, Željko Ivanković, između ostalog, navodi:
- Zbog nestatutarnog, neprincipijelnog, ignorantskog i samovoljnog ponašanja predsjednice (u ostavci) Predsjedništva Društva pisaca BiH Jagode Iličić prema članovima Predsjedništva, gdje se nije prezalo ni od najgnusnijih uvreda svojih kolega iz Predsjedništva, te dijela Programskog vijeća Sarajevskih dana poezije, a na što je većinski dio Predsjedništva Društva pisaca neprestano ukazivao (posljednji put i na sjednici pet članova tog Predsjedništva 11. septembra, kada su se dodatno potvrdile sve nepomirljive razlike), kao dobitnik ‘Bosanskog stećka’ 63. Sarajevskih dana poezije, svu kulturnu javnost obavještavam da odbijam dodijeljenu mi nagradu, da istupam iz Predsjedništva Društva pisaca BiH i članstva u Društvu pisaca BiH, čiji sam jedan od osnivača, te samim tim i prestajem biti glavnim i odgovornim urednikom našega časopisa ‘Život’, koji sam uređivao posljednje tri godine. Ovim ujedno iskazujem duboko poštovanje svim prethodnicima, sulaureatima ove nagrade, te posebnu zahvalnost onima koji su radom u Predsjedništvu i Programskom vijeću iskazali kompetencije, profesionalnu odgovornost i visoku moralnu principijelnost - naveo je Ivanković.
Iz istih razloga i sa sličnim obrazloženjem, ukazujući na duboku krizu u Društvu pisaca BiH, ostavke u Predsjedništvu društva pisaca BiH podnijeli su i Ruždija Adžović, Rezak Hukanović i Ratko Orozović. Adžović i Hukanović su, također, istupili i iz Društva pisaca BiH, dok je Orozović zadržao članstvo.
Adžović, Hukanović i Orozović su, između ostalog, naveli da su se odlučili na taj korak zbog samovolje predsjednice Društva pisaca BiH, njenog neprimjerenog odnosa i ponašanja prema većini članova Predsjedništva, što je dovelo do istupanja iz Društva pisaca BiH Željka Ivankovića, jednog od najuglednijih i najeminentnijih pisaca BiH te jednog od osnivača i najstarijih članova Društva pisaca BiH.
Srđan Žika Todorović, osim što je jedna od najpoznatijih glumačkih legendi u regiji, poznat je i po skladnom braku sa suprugom Anom Todorović.
Inače, Ana Todorović se ne pojavljuje u medijima i rijetko je možemo vidjeti na javnim događanjima sa Žikom. Međutim, njihova ljubav odoljela je svim iskušenjima pa su tako zajedno prošli mnogo toga - od radosti do tragedije kada su izgubili dijete. Naime, njihov trogodšnji sin iznenada je preminuo u snu u njihovom stanu 21. decembra 2017. godine nakon čega se bračni par još više zbližio.
Na Žikinom profilu nedavno je osvanula fotografija koja svjedoči o ljubavi njega i njegove supruge Ane s kojom je proslavio srebrni pir, točnije 25 godina braka. Naime, glumac je objavio dvije prekrasne i dosad neviđene fotografije te pokazao kako je izgledao njihov medeni mjesec.
Tada tek svježi bračni par, otputovao je na Bali davne 1999. godine, a dok na prvoj fotografiji vidimo divan poljubac u rajskoj oazi, druga pokazuje i zabavni dio njihovog putovanja - druženje s majmunima.
Ana na svom profilu tek ponekad objavi nešto i daleko je manje aktivna od supruga. No svi komentari svode se na isto - godine joj ne mogu ništa.
On je i prikazao unikatni luster u aetijumskom prostoru njegovog "hrama".
- Najveći Gatsby party na svetu sa preko 3000 zvanica, desit će se u “Palati Mitrovic” u srijedu! Sveti Žex vrši posljednje pripreme i završava ovaj unikatni luster u atrijumskom prostoru svog hrama, na kome će mu pozavidjeti i Bakingemska palata! - napisao je Mitrović uz fotografiju lustera.
Jutros je stigao tenk koji će biti centralno mjesto na spomen-obilježju bosanskim specijalcima odreda "Bosna" u Sarajevu.
Radovi na izgradnji spomen-obilježja su počeli krajem jula i još uvijek traju. Investitor projekta, kao što je poznato od ranije, je Grad Sarajevo.
Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić jutros je posjetila ovu lokaciju, a ranije je objasnila da će se spomenik sastojati iz više cjelina.
To je uništeni tenk neprijateljske vojske, zatim pet bronzanih bista bosanskih specijalaca koji se nalaze u položaju koji izražava slavlje osvajanja neprijateljskog tenka, te betonski zid obložen granatnim pločama sa uklesanim imenima poginulih boraca pripadnika specijalne jedinice policijskog odreda "Bosna".
Riječ je o spomeniku koji je u planu godinama, ali doživio je brojne otpore s različitih strana pa je njegovo postavljanje stalno odgađano.
Jedan od glavnih problema onih koji su protiv te ideje je upravo tenk, a da to ostane kao konačno rješenje insistirala je gradonačelnica Benjamina Karić koja je na toj poziciji izdejstvovala i građevinsku dozvolu.
Spomenik je ideja autora Nebojše Šerića Šobe. Kako kaže Karić, Šerić je želio da prikaže borbu "Davida protiv Golijata".
Dodala je da je to bila herojska borba bosanskih specijalaca protiv mnogostruku bolje opremljenog neprijatelja koji je posjedovao mnogo superiorniju tehniku i logistiku.