15.5 C
Sarajevo
Četvrtak, 3 listopada, 2024

Uspostavljene nove linije na aerodromima u BiH: Do kojih destinacija bh. građani mogu letjeti?

Tragova na nebu iznad Bosne i Hercegovine od aviona sve je više jer se nove linije uspostavljaju i obaraju se rekordi u broju prevezenih putnika. Pozitivan preokret i uspostavljanje aviolinija omogućava građanima da putuju ka željenim destinacijama. Gdje sve možemo letjeti iz BiH?

Nakon ukidanja aviolinija i sumorne situacije krajem prošle godine kada je glavni grad bio nepovezan sa brojnim destinacijama, Međunarodni aerodrom Sarajevo ove godine ima rekordan broj letova i sada bilježi najbrži rast broja putnika u regionu. Kapaciteti su povećani za preko 180 hiljada u odnosu na 2023. Prema analizama stručnjaka za civilno vazduhoplovstvo Sarajevo će već sljedeće godine nadmašiti svoj sadašnji kapacitet od dva miliona putnika, piše N1.

Maja Alempijević jedna je od onih koji često koriste avio saobraćaj. Smatra da svi aerodromi u državi trebaju raditi na uspostavljanju novih linija.
 

“Nedostaju nam letovi ka udaljenim destinacijama. Naprimjer, poznajem ljude kojima bi značila aviolinija ka Australiji. Zatim, značile bi nam linije prema pojedinim turističkim destinacijama; iz ličnog iskustva mislim da bi bilo dobro da imamo linije ka Parizu, Barceloni, Lisabonu. To bi nam olakšalo putovanja”, kaže Maja Alempijević.
 

U ovoj godini avioni iz Sarajeva letjeli su ka 32 destinacije. Dobra vijest je da Ryanair za narednu godinu najavljuje uspostavljanje linije Štokholm- Sarajevo.
 

“Potencijalno, Sarajevo može otvoriti još linija prvenstveno za stanovništvo koje traži ljetno osvježenje na umjerenijoj klimi i poslovne prilike, tj. iz Bliskog Istoka, ali i Srednjeg i Dalekog. No, aerodrom se prvenstveno treba usmjeriti linijama na zapad i sjever Europe prvenstveno za dijasporu i to treba isforsirati cjelogodišnje linije. Aerodrom treba više raditi na zimskim linijama za skijaše koji bi dolazili u Sarajevo”, ističe Alen Šćuric, stručnjak za civilno vazduhoplovstvo
 

A optimizam vlada i u Mostaru. Italijanska aviokompanija uspostavila je bazu i osam novih letova. Tako će avioni iz grada na Neretvi letjeti i za Rim, Minhen, Kataniju, Palermo, Napulj.
 

“Svjedočili ste zadnjih tri i po godine enromnom radu, rastu i dobrom rezultatu Aerodroma Mostar pod ovom upravom i administracijom. Od 0 putnika sada pričamo o 40.000 putnika, o šest redovnih linija, povezanosti Grada Mostara s ostatkom Evrope i svijeta”, napominje Mario Kordić, gradonačelnik Mostara.
 

Andrijana Katić, federalna ministrica prometa i komunikacija dodaje da se uspostavlja baza prvi put u historiji.
 

“Novih osam linija iz Mostara. Vlada FBiH je izdvojila za realizaciju ove aktivosti 345 hiljada KM iz budžeta”, kaže Katić.
 

Pozitivne naznake konačno i u Tuzli. Nakon izuzetno loše situacije usljed zatvaranja baze Wizz Air-a, sada ova kompanija povećava broj letova sa Međunarodnog aerodroma Tuzla, dok u isto vrijeme smanjuje broj letova iz Beograda i Skoplja. U augustu je na ovaj aerodrom sletio i avion kompanije Pegasus i od tada je uspostavljen let ka Istanbulu.
 

No, tri ili četiri linije dnevno još uvijek su daleko od onoga što građani najmnogoljudnijeg kantona očekuju.
 

“Apsurdan je broj linija koje imamo ka glavnim gradovima i atraktivnim lokacijama. Uprava aerodroma navodi da su pregovori u toku… a za isto vrijeme građani imaju otežanu mobilnost. Ovdje govorimo o nedostatku političkog osjećaja za nešto što se zove biznis, privreda, turizam. Uz ovakve uslove mobilnost svih građana, a govorim iz perspektive mladih, posljedično mora biti loša”, pojašnjava Almasa Bečić iz Omladinskog pokreta Revolt.
 

Veći broj letova od tuzlanskog aerodroma ima i Međunarodni aerodrom Banjaluka. Vidljivo je sada da se bh. građanima povećava mogućnost za putovanje avionom ka željenim lokacijama. U isto vrijeme stručnjaci kažu da je prostor za napredak i dalje veliki.

Objava Uspostavljene nove linije na aerodromima u BiH: Do kojih destinacija bh. građani mogu letjeti? pojavila se prvi puta na PressMedia.

Slučajna vijest

Italijani “namirisali” mladića iz BiH dok je pakovao drogu

Tokom rutinskog patroliranja kroz stambeno naselje u italijanskom Trentu, policajci su uspjeli da otkriju dilere droge, od kojih je jedan 35-godišnji državljanin Bosne i Hercegovine.

Zabrinjavajuće političke poruke: Bakir ne odustaje od radikalizma

Iako je kampanja za ovogodišnje lokalne izbore bila krajnje dosadna i mirna, predsjednik SDA Bakir Izetbegović, se u posljednjih desetak dana potrudio da je malo oživi, i to kako on najbolje zna - radikalizmom i zabrinjavajućim porukama koji prijete da Bošnjake označe kao potencijalno sumnjiv i opasan element u Evropi.

Penzioner bez funkcije

Tako je Bakir Izetbegović, predsjednik ove stranke, posjetio fabriku „Baykar“ u Turskoj koja proizvodi dronove Bayraktar, u kojoj se, u jakni s turskom zastavom i u društvu Erdoanovog (Redžep Tajip Erdoan, op.a.) zeta Selčuka Bajraktara (Selcuk Bayraktar), fotografirao s prstom podignutim u zrak, čime je poslao svojevrsnu vjersko-političku poruku. Nakon toga se sastao s predsjednikom Turske Redžepom Tajipom Erdoanom.

Poruka koja se šalje ovom posjetom penzionera bez funkcije turskom lideru i njihovoj najpoznatijoj fabrici oružja je jasna poruka lidera ove stranke - mi smo s Turcima, Turci i njihovo oružje su s nama, mi, a ne država, ćemo braniti... Nastavak je to višedecenijske SDA-ovske politike paralelnih sistema izgrađene na temeljima mladomuslimanskog konspirativnog djelovanja, gdje su državne institucije tretirane tek kao puka forma, a stvarna moć bila koncentrirana u rukama odabranih stranačkih moćnika, što je najzloglasnije bilo izraženo kroz netransparentne nabavke naoružanja preko Šaja i Čengića, uz potpuno ignoriranje zvaničnih institucija države zaduženih za to.

Bakirov prst. SDA

I Erdoan opetovanim susretima s Izetbegovićem, mnogo češćim nego s izabranim bh. zvaničnicima, pokazuje da mu je u BiH mnogo važnije imati ideološkog poslušnika nego državu partnera.

A koja je to ideologija, demonstrirao je jedan od kandidata SDA kada je na pozornici mahao s četiri prsta, što je simbol zloglasnog Muslimanskog bratstva. I Izetbegović je svojevremeno, nakon susreta s članovima Muslimanskog bratstva, pozirao identično.

Putinov zlotvor

Ali ni to nije dovoljno, pa je na stranicama poluzvaničnog glasila SDA osvanuo tekst o Bliskom istoku Aleksandra Dugina, najpoznatijeg velikoruskog filozofa čija su djela imala veliki utjecaj na Vladimira Putina. Dugin, koji je negator genocida u Srebrenici, zagovara obnovu ruskog carstva, podržava rusku agresiju na susjede, veliki je kritičar Zapada i liberalizma, kao i „euroazijske imperije” te je teoretizirao osnivanje „euroazijske imperije” sposobne da se bori protiv zapadnog svijeta koji predvode SAD.

A sve je to kap u moru u odnosu na svakodnevni antizapadni sadržaj, prijetnje, najave obračuna i veličanje islamističkih pokreta koje svakodnevno na društvenim mrežama objavljuju botovi i stranice koji su manje ili više otvoreno povezani s ovom strankom.

No, šta tačno Izetbegović i SDA ovakvom politikom žele postići? Poslati poruku Zapadu da imaju onaj najgori Istok iza sebe i prijetiti im njime? Najaviti da su sposobni za haos i probleme?

Šta god bio odgovor, jasno je šta slijeđenje ovakve politike znači za Bošnjake - put Gaze - tj. crtanje mete na čelo vlastitom narodu prikazujući kao potencijalnu sigurnosnu prijetnju evropsko okruženje.

Ako nas bliža historija ičemu uči, to je da su društva koja su dozvolila da se u njima maše s četiri prsta završila ili državnim udarom ili građanskim ratom ili pod bombama.

Teroristička organizacija

Muslimansko bratstvo je transnacionalna islamistička organizacija kojoj je cilj uspostava države zasnovane na šerijatu. U cijelom nizu zemalja poput Ujedinjenih Arapskih Emirata, Saudijske Arabije ili Egipta proglašena je terorističkom organizacijom. Ova organizacija bila je temelj za osnivanje i pokreta poput Hamasa.

Objava Zabrinjavajuće političke poruke: Bakir ne odustaje od radikalizma pojavila se prvi puta na PressMedia.

BORRELL SAMO PRIČA, ALI NIŠTA NE PODUZIMA ZBOG ZLOČINA: Izraelski napad na centar Bejruta je kršenje međunarodnog prava

"IDF je tokom noći ponovo napao zdravstvene radnike u centru Bejruta: ubijeno je sedmero ljudi, uključujući bolničare. Ne samo da su civili žrtve napada, uključujući i onih u gusto naseljenim područjima, već su lišeni i hitne pomoći. Osuđujem ovo kršenje međunarodnog humanitarnog prava"

The post BORRELL SAMO PRIČA, ALI NIŠTA NE PODUZIMA ZBOG ZLOČINA: Izraelski napad na centar Bejruta je kršenje međunarodnog prava appeared first on IZDVOJENO.ba.

EU OPET IMA NOVE ZAHTJEVE: Traže od nas da uvedemo vize Turkiye, Rusiji, Kini, ne možemo ih poslušati

Za državljane Turkiye, Kine, Rusije, Azerbejdžana, Omana, Katara, Kuvajta i Saudijske Arabije obavezno je posjedovanje viza za ulazak u EU. Traže uvođenje viza građanima Turkiye, Rusije... Ne možemo ih poslušati, Turkiye je prijatelj BiH. Ne postoji ambijent u kojem bi se moglo dogoditi da političari iz Rs dignu ruke za uvođenje viza Rusima ili Kinezima. Nije objektivno, naveo je Konaković.

The post EU OPET IMA NOVE ZAHTJEVE: Traže od nas da uvedemo vize Turkiye, Rusiji, Kini, ne možemo ih poslušati appeared first on IZDVOJENO.ba.

Najviša isplaćena plata u ovom dijelu BiH skoro 250.000 KM, evo u kojoj oblasti

Radnik u Istočnom Novom Sarajevu, zaposlen u trgovini na veliko duhanskim proizvodima, zaradio je za mjesec dana 246.506 KM.

To je ujedno najveće prijavljeno pojedinačno neto primanje po osnovu radnog odnosa u bh. entitetu RS za devet mjeseci ove godine, rečeno je za Nezavisne novine u Poreskoj upravi RS.

Kada se u obzir uzme podatak da je u augustu prosječna plata u RS iznosila 1.411 KM, ovom radniku isplaćene su 174 takve plate.

Na drugom mjestu tabele pet najvećih isplaćenih neto primanja našao se radnik iz Kotor Varoša, koji je zaposlen u proizvodnji obuće, a kojem je isplaćena plata od 197.026 marka.

"Radnik iz Banja Luke, koji je zaposlen u djelatnosti ostalo novčano poslovanje, odnosno posredovanje, našao se na trećem mjestu sa platom od 117.158KM", istakli su iz Poreske uprave RS.

Među pet najvećih plata za devet mjeseci našla se i plata Banjalučanina od 109.516 KM zaposlenog u oblasti ostalog novčanog poslovanja - posredovanja.

"Na posljednjem mjestu top pet najvećih neto primanja našao se još jedan Banjalučanin, koji je zaposlen u trgovini na veliko mašinama za rudarstvo i građevinarstvo kojem je za mjesec dana legla plata od 100.

Siniša Pepić, doktor ekonomske diplomatije, ističe da podaci o najvećim mjesečnim platama u RS ukazuju na nekoliko značajnih aspekata ekonomske strukture i dinamike tržišta rada.

"Prvo, činjenica da je najviša plata isplaćena u sektoru trgovine na veliko duhanskim proizvodima može se povezati s visokim profitnim maržama u ovoj industriji, ali i sa specifičnim pozicijama koje nose značajan finansijski rizik i odgovornost, te su adekvatno nagrađene. Sa druge strane, zanimljiv je podatak da je plata u sektoru proizvodnje obućeblizu ovih rekordnih iznosa, što ukazuje na mogućnost postojanja specifičnih ugovora ili bonusa koji su vezani za rezultate poslovanja ili globalne ugovore koji kompanije u ovom sektoru mogu ostvariti", kazao je Pepić.

Dodaje da imati ljude koji zarađuju visoke iznose novca svakako može biti pozitivan signal.

"To ukazuje na postojanje privrednih sektora u RSkoji generišu značajne prihode i stvaraju visoko plaćene pozicije. Takvi primjeri mogu privući strane investitore i podstaći dalji ekonomski razvoj, ali je važno da se ovaj prosperitet ravnomjerno širi kroz različite industrije i slojeve društva, kako bi pozitivni efekti visokih plata bili vidljivi širem stanovništvu", kazao je Pepić.

Dodaje da ovi podaci takođe otvaraju pitanje strukture zarada u RS, gdje je većina zaposlenih daleko od ovakvih primanja.

"Potrebno je raditi na smanjenju ekonomske nejednakosti, osiguravajući pravedniju raspodjelu bogatstva kroz podršku malim i srednjim preduzećima, inovacijama i obrazovanju. Ukoliko se sistemski ne podstiče razvoj drugih sektora i radna mjesta koja pružaju priliku za dostojanstven život, ovakvi ekstremi u platama mogu dovesti do socijalnih tenzija i jačanja osjećaja nejednakosti", kazao je Pepić.

Milenko Stanić, ekonomista, ističe da ovako visoke plate nisu prihvatljive za bilo kakvo društvo, pa čak i na tržištu ekonomije.

"Toliko visoke isplata plata sigurno nisu povezane sa radom i rezultatom rada u tim preduzećima", kazao je Stanić i, kako kaže, pretpostavlja da se radi o radnicima u vlasničkim preduzećima.

Objava Najviša isplaćena plata u ovom dijelu BiH skoro 250.000 KM, evo u kojoj oblasti pojavila se prvi puta na PressMedia.

Povezani članci

Popularne kategorije