Bosanskohercegovački pisci Željko Ivanković, Ruždija Adžović, Rezak Hukanović i Ratko Orozović podnijeli su ostavke na funkcije članova Predsjedništva Društva pisaca BiH.
Ivanković, Adžović i Hukanović su, istovremeno, istupili iz ove strukovne književne asocijacije, dok je Orozović i dalje ostao član Društva pisaca BiH.
Željko Ivanković je, uz to, odbio da primi tradicionalnu nagradu Društva pisaca “Bosanski stećak”, koja mu je trebala biti uručena početkom oktobra na međunarodnoj pjesničkoj manifestaciji 63. Sarajevski dani poezije.
U obrazloženju svojih odluka, Željko Ivanković, između ostalog, navodi:
- Zbog nestatutarnog, neprincipijelnog, ignorantskog i samovoljnog ponašanja predsjednice (u ostavci) Predsjedništva Društva pisaca BiH Jagode Iličić prema članovima Predsjedništva, gdje se nije prezalo ni od najgnusnijih uvreda svojih kolega iz Predsjedništva, te dijela Programskog vijeća Sarajevskih dana poezije, a na što je većinski dio Predsjedništva Društva pisaca neprestano ukazivao (posljednji put i na sjednici pet članova tog Predsjedništva 11. septembra, kada su se dodatno potvrdile sve nepomirljive razlike), kao dobitnik ‘Bosanskog stećka’ 63. Sarajevskih dana poezije, svu kulturnu javnost obavještavam da odbijam dodijeljenu mi nagradu, da istupam iz Predsjedništva Društva pisaca BiH i članstva u Društvu pisaca BiH, čiji sam jedan od osnivača, te samim tim i prestajem biti glavnim i odgovornim urednikom našega časopisa ‘Život’, koji sam uređivao posljednje tri godine. Ovim ujedno iskazujem duboko poštovanje svim prethodnicima, sulaureatima ove nagrade, te posebnu zahvalnost onima koji su radom u Predsjedništvu i Programskom vijeću iskazali kompetencije, profesionalnu odgovornost i visoku moralnu principijelnost - naveo je Ivanković.
Iz istih razloga i sa sličnim obrazloženjem, ukazujući na duboku krizu u Društvu pisaca BiH, ostavke u Predsjedništvu društva pisaca BiH podnijeli su i Ruždija Adžović, Rezak Hukanović i Ratko Orozović. Adžović i Hukanović su, također, istupili i iz Društva pisaca BiH, dok je Orozović zadržao članstvo.
Adžović, Hukanović i Orozović su, između ostalog, naveli da su se odlučili na taj korak zbog samovolje predsjednice Društva pisaca BiH, njenog neprimjerenog odnosa i ponašanja prema većini članova Predsjedništva, što je dovelo do istupanja iz Društva pisaca BiH Željka Ivankovića, jednog od najuglednijih i najeminentnijih pisaca BiH te jednog od osnivača i najstarijih članova Društva pisaca BiH.
Napadač bio u grmlju uz golf teren kad su agenti tajne službe, koji su provjeravali teren ispred Trumpa, uočili puščanu cijev. Agenti su na njega zapucali, a on je odbacio automatsku pušku nalik AK-47, dva ruksaka i druge stvari te pobjegao crnim automobilom Nissan
U Kantonalnom sudu u Sarajevu danas je započelo čitanje optužnice kojom se Lejla Fazlagić-Pašić, bivša sutkinja, tereti da je bila članica organizovane kriminalne grupe na čijem čelu je, prema optužnici, bio Alija Delimustafić.
Između ostalog, Fazlagić se tereti i da je koristila službeni položaj te donosila nezakonite presude na osnovu fiktivnih dokumenata i lažnih isprava, kao i za pranje novca.
Prema navodima Tužilaštva, Fazlagić je od 2009. do 2016. godine u Kantonu Sarajevo, s ciljem pribavljanja imovinske koristi, u dogovoru s drugim osobama, vršila krivična djela tako što su nekretnine sa umrlih uknjižavali na članove grupe i rodbinu, a potom su ih sklapanjem ugovora prodavali trećim osobama. Fazlagić je donosila nezakonite presude u fingiranim parničnim postupcima te omogućavala da Delimustafić kao organizator i rukovodilac grupe za organizovani kriminal, zajedno s članovima stiče nezakonitu imovinu.
Fazlagić se, između ostalog, tereti i za davanje lažnog iskaza.
Tužilac je naveo i kako je Delimustafić, koristeći svoj položaj, davao upute za izvršenje krivičnih djela, te kako je Fazlagić kao porodični prijatelj Aliji Delimustafiću, izvršavala tražene radnje.
U optužnici se pominje i da je bivša pomoćnica načelnika Općine Stari Grad Ibrahima Hadžibajrića u Službi za imovinsko-pravne poslove Lejla Cerić, putem mobitela davala informacije Lejli Fazlagić o tome koje su nekretnine podobne za nezakonito sticanje prava vlasništva.
Između ostalog, pominje se i ispravljanje presuda, kao i iniciranje, razdvajanje predmeta uprkos tome što sistem za automatsko upravljanje predmetima u sudovima i tužilaštvima (CMS/TCMS) automatski, slučajnim odabirom, dodjeljuje predmet.
Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu podiglo je 2018. godine tužbu protiv Fazlagić jer je razbaštinila desetine vlasnika u Sarajevu, preknjižavajući njihove nekretnine na sebe, svoje srodnike i poznanike.
Najčešće su preknjižavali napuštene nekretnine Jevreja, drugih umrlih Sarajlija kao i imovinu pojedinih preduzeća.
U optužnici je tada navedeno da je prema presudama sutkinje Fazlagić nezakonito preknjiženo 19 nekretnina, vrijednih skoro osam miliona KM.
Tužilaštvo je na prethodnom ročištu najavilo da će tražiti spajanje ovog postupka s onim koji se vodi proziv Alije Delimustafića i drugih, a kao razlog su navedeni isti svjedoci, kao i materijalni dokazi koji su uključeni u oba predmeta.
Naredno ročište je zakazano za 24. septembar, a nastavlja se čitanje optužnice.
Gideon Levy, kolumnista Haaretz, jedno od najvećih i najsvjetlijih imena svjetskog novinarstva, nagrađivani novinar koji živi u sjeni stalnih prijetnji smrću, napisao je novu kolumnu za izraelski dnevnik; prenosimo je u cijelosti
Onom pravom ljetu, kada govorimo o temperaturama zraka od 33 do 35 stepeni, pa i preko 35 stepeni, sada je gotovo odzvonilo, kazao je za Fenu meteorolog Nedim Sladić.
Što se tiče vremenskih prilika u ovoj sedmici, Sladić kaže da smo još pod uticajem povremeno vlažne i nestabilne zračne mase koja dolazi sa Sredozemlja, tako da ćemo imati prolaznu pojavu kiše i lokalnih pljuskova.
Međutim, kaže, te padavine neće biti obilne kao što je to bio slučaj u proteklokm periodu i najmanja vjerovatnoća za padavine će ovoga puta biti na sjeveru i sjeveroistoku Bosne. Generalno gledano, najviše padavina i oblačnosti očekuje se u zapadnim područjima Bosne te Hercegovini, a svakako treba istaknuti da će se, ipak, promijeniti strujanje zraka koje neće biti pod uticajem sjevernog visokog strujanja, već će doći do uticaja toplije zračne mase pa će i temperature zraka na kraju radne sedmice, odnosno iza četvrtka/petka, početi da se oporavljaju i da dolaze na vrijednosti koje su uobičajene za septembar mjesec.
- Govorimo o jutarnjim temperaturama zraka koje su u Bosni između devet i 14 stepeni, na jugu do 17 stepeni, a dnevne vrijednosti temperatura uglavnom od 19 do 24, a na jugu do 27 stepeni Celzijusa. Tako da možemo govoriti da će se situacija po pitanju ove hladnoće početi popravljati, ali i dalje ne garantiramo stabilizaciju vremenskih prilika budući da određene tropske cirkulacije ne pogoduju da imamo neku dugoročniju stabilizaciju vremena na vidiku - rekao je Sladić.
Prema tome, kazao je, nastavio bi se trend promjenjivog vremena, ali ne sa tako čestim padavinama. One bi bile tek prolazne i povremene kako bi tek prema našim krajevima pristizalo nešto vlažnog zraka koji bi se premjestio kod nas i zamijenio sa onim suhim. Mi bisno onda imali nešto manje oblaka i više sunačnih intervala.
- A svakako spomenimo da onom pravom ljetu, kada govorimo o temperaturama zraka od 33 do 35 stepeno, pa i preko 35 stepeni je sada gotovo odzvonilo. Mi smo zaključili one izuzetno visoke temperature zraka, ali ugodno kasno ljeto nismo, s obzirom na to da će biti još uvijek ugodno toplih dana s temperaturama koje u Bosni mogu dosegnuti do 25 stepeni Celzijusa, što je i kriterij tzv. ljetnog dana. Idemo sada u onu blažu, mirniju i prijatniju stranu ljeta u kojoj će se svakako moći i uživati - zaključio je Sladić.