Je li bolje isključiti bojler ili ga držati stalno uključenim i kako uštedjeti, rasprave su to koje se često vode u raznim razgovorima. Tema bojlera i potrošnje uvijek je aktualna.
Neko će vam reći da je puno racionalnije ostaviti bojler uključen cijeli dan i noć, jer tada ne mora zagrijati svu vodu, već samo održava toplinu, a drugi zagovaraju teoriju da ga je najbolje uključiti kada je potrebno.
Apsolutno nije istina da je za novčanik bolje imati bojler stalno uključen. Naravno, sve ovisi o broju ukućana. Stoga, ako se radi o samcu ili bračnom paru, racionalnije je da bojler pale prema potrebi. S druge strane, ako se radi o obitelji s velikim brojem članova, vjerojatno im je najzgodnije da bojler bude stalno uključen jer će nekome svakog trenutka trebati voda.
Važnu ulogu igra i namjena bojlera. Ako je bojler namijenjen samo za tuširanje, onda ga ima smisla povremeno uključiti, a ako je riječ o velikom protočnom bojleru koji koristite i za kuhinjske potrebe, onda ga ima smisla povremeno uključivati jer tada ćete ga najvjerojatnije vrlo rijetko gasiti, kažu stručnjaci.
Stoga je ekonomičnije uključiti ga kada je potrebno, a naravno, ako već vodite računa o uštedi, onda ga uključite kada je tarifa jeftinija, dodaju profesionalni električari, piše Jutarnji.
Ništa ne kvari toplu atmosferu u domu kao neprijatan miris dima koji se širi svuda dok pokušavate da naložite vatru. Ali, da li ste se ikada zapitali zašto se to dešava i kako to možete da sprečite?
Otkrivamo najčešće greške i trikove kako da vaša peć ili kamin rade kako treba.
Dimnjak
Začepljen ili zaprljan dimnjak je najčešći razlog za dim u kući. Čađ, ptičja gnijezda ili prosto neodržavanje mogu blokirati protok vazduha. Rješenje je redovno čišćenje dimnjaka najmanje jednom godišnje.
Loš protok vazduha
Ako dim ne izlazi napolje, moguće je da vaš dom nema dobar protok vazduha. To se dešava kada nema dovoljno svježeg vazduha koji ulazi u prostoriju. Otvorite prozor na trenutak dok ložite, kako biste obezbijedili ravnotežu pritiska.
Mokro drvo
Loženje mokrog ili sirovog drveta može proizvesti više dima nego toplote. Uvijek birajte suvo i staro drvo koje je stajalo najmanje šest mjeseci – garantovaće čistiji plamen i manje dima.
Pogrešan način loženja
Vjerovali ili ne, redoslijed slaganja drva i potpale ima veliki uticaj. Počnite s manjim grančicama i papirom na dnu, a zatim dodajte veća drva. Loženje odozgo prema dole smanjuje dim i omogućava postepeno sagorijevanje.
Temperatura je bitna
Ako peć ili kamin nisu dovoljno zagrijani prije nego što dodate drva, dim će ostati zarobljen unutra. Prvo zagrejte dimnjak malim vatrom kako biste pokrenuli prirodni tok vazduha.
Problem je sama peć ili kamin
Nekad je problem u konstrukciji. Ako dimnjak nije dovoljno visok ili je previše uzak, dim će se vraćati u prostoriju. Konsultujte stručnjaka za eventualne korekcije.
Dim u kući nije samo neprijatan već i potencijalno opasan. Uz nekoliko jednostavnih koraka možete ga se riješiti zauvijek. Pripremite svoj dom za zimu kako treba i uživajte u toplini bez muke i dima, prenosi Krstarica.
Nakon što se na društvenim mrežama pojavila jeziva prijetnja o postavljenim bombama u srednjim i osnovnim školama, MUP Unsko-sanskog kantona poduzeo je preventivne mjere i radnje.
Povodom svega, oglasili su se i iz Osnovne škole "25. novembar".
"Poštovani nastavnici, roditelji i ostali uposlenici obavještavamo vas da će, u skladu s preventivnim mjerama koje poduzima PS Velika Kladuša sutra, 6.12. 2024. godine, prva dva časa u jutarnjoj smjeni biti izvršen sigurnosni pregled škole. Ova mjera se provodi s ciljem zaštite učenika, zaposlenika i roditelja te smirivanja zabrinutosti izazvane širenjem dezinformacija i panike od strane određenih lica, grupa i portala. Nakon što nadlženi organi obave sve potrebne mjere, nastava će se odvijati prema uboičajenom rasporedu od trećeg časa. Napominjemo, riječ je o preventivnoj mjeri koja se provodi radi osiguranja maksimalne sigurnosti i mira za sve nas", poručila je direktorica škole Veldina Alibegić.
Podsjetimo, društvenim mrežama je kružila poruka o jezivoj prijetnji o bombama. Spominjale su se i hemijske bombe.
"Selam alejkum, zbog nepoštivanja našeg odjela i kršenja naših pravila kompletne organizacije, postavljeno je više bombi u sve tri srednje škole i par osnovnih škola, zbog bezobrazluka, nijedna lokacija bombe neće vam biti iznesena, uz eksplozivne naprave postavljene su i hemijske bombe, neke od učinica su minirane. Budite pripremljeni na to da će u kraćem periodu ovih dana biti objavljen atentat na školu. Određene osobe će nastradati i biti šerijatski ubiveni po šerijatskim pravilima, zbog nepoštivanja naših smjernica zajednice odreda Al-Kaif. Mi nismo teroristi kako nas prozivate kjafiri jedni, mi smo odred za prava! Bojimo se Allaha samo i nikoga više! Svi smo mi Allahovi i njemu se vraćamo. Tekbir. Dobro razmslite da li je ovo šala, niste se još susreli s nama", pisalo je u prijetećoj poruci.
Halid Muslimović četiri godina je imao suđenje sa Azom Handžić koja je od pjevača potraživala povraćaj novca koji mu je pozajmila.
Nedavno je Vrhovni sud Republike Srpske presudio u korist Aze Handžić, a Halid Muslimović je po toj presudi dužan da joj plati 89.462 konvertibilnih maraka, što u eurima iznosi 45.700.
Aza Handžić je tužila Halida Muslimovića 2020. godine, tvrdeći da joj nije vratio novac pozajmljen tokom perioda od 1996. do 2010. godine. Dokazi uključuju transakcije i svesku sa zapisima i potpisom pjevača, što je sud uvažio.
– Zahvaljući najboljem advokatu, gospodinu Draganu Tolimiru, mojim dragim prijateljicama Jeleni i Sonji, koje su bile pokretač i podrška ovog dugotrajnog procesa, Vrhovni sud Republike Srpske u Banjaluci 6. avgusta 2024. donio je konačnu presudu u moju korist prema adekvatnim dokazima. Ovim putem želim da se zahvalim i Okružnom sudu u Prijedoru i Vrhovnom sudu u Banjaluci, a posebno cijenjenim sudijama, na korektnom radu, u kojem se dokazalo da nije bitno ko si i šta si. Na sudu je sad dokazano da su bitni samo dokazi. Zato poručujem svima koji imaju potražnju, a imaju dokaze, da se jave mom advokatu. Proces traje, ali se isplati. Nadam se, a iskreno i očekujem od Muslimovića da će sad biti korektan i da će bez puno odugovlačenja vratiti moj novac. Sigurna sam da je dobrostojeći, pa ako nema keša, neka povrati poklonjenu imovinu na svoje ime i nek je proda i vrati dugove kako meni, tako i ostalima. Sva ta imovina je stečena u vrijeme pozajmice – poručila je Aza nakon dobijenog spora.
Kako prenose mediji, Halida Muslimovića su pored Aze Handžić, zbog dugovanja tužili i Ermin Erko Elezović (32.500 eura) i Sonja Bašić (oko 90.000 eura).
Osim njih, u medijima su svjedočili i Mirjana Ponjiger, koja je rekla da joj Halid nikada nije vratio dug od 5.000 dolara, kao i slavni bokser Anton Ante Josipović, koji je pjevača optužio da ga je prevario za oko pola miliona maraka, piše Kurir.