1 C
Sarajevo
Srijeda, 22 siječnja, 2025

Zasmetala mu izjava policije: Optuženi za ubistvo Kulišića tražio da mu Srpska isplati 5.000 KM

Dražen Lazarević, optuženi da je zajedno sa Andreom Kajganić ubio njenog supruga Sašu Kulišića u Doboju u januaru ove godine, podnio je apelaciju Ustavnom sudu BiH.

Smatra da su državni organi, prije svega Policijska uprava Doboj, prekršili presumpciju nevinosti u njegovom slučaju i tražio da mu Republika Srpska isplati 5.000 KM na ime nematerijalne štete.

Lazarević osporava da je počinio ovo krivično djelo, ali i razloge zbog kojih mu je određen pritvor, te ocenjuje da se uspješno vođenje postupka može obezbijediti blažim mjerama zabrane.

U vezi s tim, on smatra da su uznemirenje javnosti prouzrokovali državni organi, konkretno Policijska uprava Doboj koja je održala vanrednu pres konferenciju neposredno nakon što je ovaj stravični slučaj otkriven, prenosi Mondo.

“Načelnik PU Doboj je izjavio da je „na dosta monstruozan svirep način izvršeno krivično djelo teško ubistvo. Smatra da mu je takvom izjavom prekršena presumpcija nevinosti, zbog čega je predložio Ustavnom sudu da obaveže RS da mu isplati 5.000 KM na ime nematerijalne štete”, navodi se u apelaciji koju je Ustavni sud BiH razmatrao na posljednjoj sjednici održanoj 19. septembra ove godine.

Međutim, Ustavni sud BiH je Lazarevićevu žalbu odbacio kao neosnovanu, a sudije su se posebno osvrnule na navode o kršenju pretpostavke nevinosti i spornu izjavu iznesenu na konferenciji za medije u PU Doboj.

“Načelnik se izjasnio o vrsti i težini počinjenog krivičnog djela, a ne o apelantovoj krivici. Stoga Ustavni sud smatra da su navodi o kršenju pretpostavke nevinosti neosnovani. S obzirom na ovaj zaključak, Ustavni sud smatra da apelantu ne pripada pravo na naknadu nematerijalne štete”, zaključeno je u odluci.

Okružni sud u Doboju je krajem jula ove godine potvrdio optužnicu protiv Andree Kajganić i Dražena Lazarevića, a terete se za teško ubistvo počinjeno na svirep ili podmukao način. Na ročištu za izjašnjenje o krivnji, oboje su negirali krivicu.

U optužnici se navodi da su 30. Januara, zajedno sa Andreinom maloljetnom kćerkom A.K., Kulišića omamili tabletama ”Treana”. Djevojčica je tablete usitnila i pomiješala s tečnošću koju je dala ocu da popije.

Nakon što su tablete počele djelovati, A.K. je obavijestila majku i Lazarevića da Kulišić spava, pa su oni došli sa dva iznajmljena automobila. Terete se da su žrtvu udarili nekoliko puta, a onda mu ljepljivom trakom oblijepili glavu, a konopcem vezali ruke i noge. Onesposobljenu žrtvu su u gepeku odvezli u mjesto Preslica i nožem uboli četiri puta usljed čega je preminuo.

Nakon ubistva su pobjegli, ali je brzom istragom rasvijetljen slučaj, te je Andrea uhapšena u Banjaluci, a Dražen u Doboju.

Andreinoj maloljetnoj kćerki A.K. je u međuvremenu izrečena mjera upućivanja u vaspitno-popravni dom.

Slučajna vijest

PRESUDA 5. FEBRUARA! Završne riječi odbrane Vasvije Vidović: “Postupak obiluje greškama SIPA-e i Tužilaštva”

Pred Sudom Bosne i Hercegovine odbrana optužene Vasvije Vidović iznijela završne riječi.

- Časni sude, jedini prijedlog odbrane u ovom postupku je da Sud oslobodi optužbi Vidović, rekla je advokatica.

Tužilaštvo BiH zatražilo je da Vidović bude kažnjena za sprečavanje dokazivanja i da joj bude izrečena mjera zabrane obavljanja advokatske djelatnosti tri godine. Tužilaštvo je u završnoj riječi ocijenilo da je nesumnjivo dokazano da je Vidović imala namjeru da oteža dokazivanje u krivičnom postupku kada je, postupajući kao braniteljica u istrazi protiv tada uhapšenog predsjednika Suda BiH Ranka Debevca, sakrila njegov telefon.

Odbrana smatra da se Tužilaštvo u svojoj završnoj riječi nije ni osvrnulo na najvažniji element krivičnog djela - svojstvo predmeta, odnosno na to da ono služi dokazivanju krivičnog djela koje se stavlja na teret osobi čiji se dokaz ili isprava sakriva.

- Tužilaštvo niti jednom jedinom riječju nije navelo koji je sadržaj mobilnog telefona te da li, i ako da, kako sadržaj mobitela dokazuje da je Debevec izvršio krivična djela. Tužilaštvo nije ni dokazivalo da postoji sudski postupak protiv Debevca te da telefon baš u tom postupku služi kao dokaz, navela je Odbrana pa upitala o kojem sudskom postupku se radi?

- Kroz ovaj dokazni postupak je ponuđen odgovor da je riječ o krivičnom postupku protiv Debeveca, ali nesporno u odnosu na Debevca ne postoji sudski postupak. Drugo pitanje jeste - šta se to dokazuje ovim mobitelom? Jedini odgovor na ovo pitanje jeste - ništa, zaključuje advokatica.

Mobitel kao dokaz

Dodaje da Tužilaštvo nije dokazalo da mobitel predstavlja izvor bilo kakvih saznanja.

Ustvrdila je da u vrijeme događaja za koji je optužena Vidović, za mobilni telefon nije postojala sudska naredba za njegovo oduzimanje.

- Drugim riječima, mobilni telefon nije ni bio označen kao predmet koji Sud treba oduzeti stoga ni Vidović nije mogla znati "da će telefon biti predmet oduzimanja" te da uopšte služi dokazivanju, rekla je advokatica.

Osvrnula se odbrana i na elemente krivičnog djela - sprečavanje dokazivanja, pa postavila pitanje: "U čemu se ogleda radnja sakrivanja kao i namjera sakrivanja mobilnog telefona kada se cijeli događaj dešava u prostorijama SIPA, koje su pod video nadzorom i nadzorom službenika".

- Radnju skrivanja, ubacivanja u torbu, izvršio je Debevec, a ne Vidović. Kompletan postupak obiluje nezakonitostima i kardinalnim greškama kako pripadnika SIPA-e, tako i Tužilaštva, smatra odbrana.

Nezakonitosti se, navodi odbrana, između ostalog ogledaju u "propustu pripadnika SIPA-e kod hapšenja Debevca - nije pretresen, niti je ovaj propust zabilježen u sudskim dokumentima, nezakonitom hapšenju Vidović, dežurnom sudiji koji je izdavao naredbu za pretresanje Vidović predočen je pogrešan osnov sumnje - da je Vidović tokom razgovora u prostoriji za zadržavanje od Debevca preuzela njegov mobilni telefon kako bi ga sakrivenog iznijela iz zgrade SIPA-e, te da je prilikom prolaska kroz skener pri izlasku iz zgrade SIPA-e kod Vidović otkriven telefon. Mobilni telefon nije otkriven kada je izlazila iz zgrade SIPA-e. Sud je, na osnovu netačnih činjenica, izdao naredbu za pretres".

Izricanje presude

Odbrana podsjeća da je advokat obavezan čuvati kao advokatsku tajnu sve što mu je stranka povjerila te da advokat mora djelovati u najboljem interesu svoje stranke i da mora staviti te interese ispred svojih ili interesa drugih.

- Morate shvatiti, ja nisam neko s ulice ko je tu došao. Nego sam branilac dužan da zaštiti interese mog klijenta. Ja sam o tome razmišljala i ni o čemu drugom, rekla je Vidović.

Senka Nožica, jedna od tri advokatice koje zastupaju odbranu u ovom slučaju, u svojstvu, kako kaže, glasnogovornice, ističe da očekuje oslobođajuću presudu.

Izricanje presude zakazano je za 5. februar.

Objava PRESUDA 5. FEBRUARA! Završne riječi odbrane Vasvije Vidović: “Postupak obiluje greškama SIPA-e i Tužilaštva” pojavila se prvi puta na PressMedia.

Prepoznajete li ga: Muškarac provalio u automobil na Skenderiji i ukrao stvari iz njega

U sarajevskom naselju Skenderija u ponedjeljak navečer došlo je do obijanja privatnog vozila prilikom čega su iz automobila otuđene lične stvari, a na samom vozilu je pričinjena materijalna šteta.

Kako nam je rekao vlasnik obijenog vozila, obijanje automobila se desilo u ulici Adila Grebe u večernjim satima.

Slučaj je prijavljen policiji, a slučaj su zabilježile nadzorne kamere. Ukoliko prepoznate osobu koja je obila automobil javite se najbližoj policijskoj stanici.

Objava Prepoznajete li ga: Muškarac provalio u automobil na Skenderiji i ukrao stvari iz njega pojavila se prvi puta na PressMedia.

“Mantil heroja odbrane Sarajeva”: OS BiH posudile Memorijalnom centru Sarajevo vrijedne artefakte

Direktor Memorijalnog centra Sarajevo Ahmed Kulanić sa saradnicima, danas, 22. januara se u Kasarni Oružanih snaga Bosne i Hercegovine i Aerodromu Dubrave, sastao sa komandantom 2. rendžerskog (pješadijskog) puka OS BiH, pukovnikom Farukom Ganićem.

Ovom prilikom pukovnik Ganić je Memorijalnom centru Sarajevo zvanično uručio "Mantil Heroja odbrambeno-oslobodilačkog rata Safeta Hadžića" i maketu "Reljef odbrane Sarajeva", nakon što je direktor Ahmed Kulanić potpisao Ugovor sa ministarstvom odbrane, ministrom Zukanom Helezom, o privremenom ustupanju muzejskih eksponata Oružanih snaga Bosne i Hercegovine Memorijalnom centru Sarajevo. 

Prema riječima direktora Kulanića, na osnovu potpisanog sporazuma preuzeti su predmeti, koji imaju izuzetnu muzeološku vrijednost.

"Ovi vrijedni eksponati koje su nam Oružane snage BiH posudile, postat će dio muzejske kolekcije Memorijalnog centra Sarajevo te će privremeno činiti elemente muzejske postavke u spomeničkom kompleksu Tunel D-B i u Muzeju Heroja odbrambeno-oslobodilačkog rata. 'Reljef odbrane Sarajeva' naći će se u rekonstruisanoj postavci na Tunelu D-B, dok će odjevni predmet heroja Safeta Hadžića biti eksponat na našoj muzejskoj postavci o 9 heroja na Kovačima. Izuzetno smo zadovoljni našom dugogodišnjom saradnjom kojoj je ovo jedan od pečata i unaprijeđenjem naše muzejske postavke", kazao je Kulanić.

Od kako je preuzeo dužnost, dodao je Kulanić, pukovnik Ganić radi izuzetne projekte i unaprjeđuje rad 2. puka Oružanih snaga BiH, istovremeno čuvajući i njegujući baštinu Armije RBiH, što je Memorijalnom centru Sarajevo od posebnog značaja.

Pukovnik Faruk Ganić je naglasio da je 2. rendžerski pješadijski puk otvoren za saradnje ovog tipa, naročito sa Memorijalnim centrom Sarajevo budući da centar radi ozbiljan institucionalan posao na promociji časne borbe Armije RBiH i očuvanju sjećanja na heroje Bosne i Hercegovine.

"Drugi rendžerski puk je iznikao iz Armije RBiH i naša je obaveza da baštinimo njene vrijednosti. Ova saradnja je naš vid doprinosa očuvanju kulture sjećanja i smatramo da će na ovaj način vrijedni eksponati u našem posjedu biti dostupni široj javnosti te da će Memorijalni centar Sarajevo na adekvatan način voditi računa o zaštiti i prezervaciji ovih eksponata", zaključio je Ganić.

Pozivamo sve zainteresovane da svakako posjete muzejske postavke na spomeničkom kompleksu Tunel D-B i u Muzeju Heroja odbrambeno -oslobodilačkog rata i pogledaju naše vrijedne eksponate koje su u svrhe promocije kulture sjećanja i čuvanja historije časne borbe Armije RBiH,  Memorijalnom centru Sarajevo posudile Oružane snage Bosne i Hercegovine.

Objava “Mantil heroja odbrane Sarajeva”: OS BiH posudile Memorijalnom centru Sarajevo vrijedne artefakte pojavila se prvi puta na PressMedia.

Panika u Dalmaciji: Pronađena “lista smrti” s imenima 17 učenika i učitelja

Lista s imenima 17 učenika i djelatnika jedne gimnazije u Dalmaciji, sastavljen na listu istrgnutom iz bilježnice i naslovljen kao "Death list", pojavio se na društvenim mrežama te se proširio među roditeljima i đacima i posijao paniku, zbog čega pola učenika danas nije došlo na nastavu.

Lista je došla i do vodstva škole. Iako je navodno na samoj listi pisalo: "Ovo je samo šala", škola je, kako nam je potvrdila ravnateljica, odmah reagirala sukladno Protokolu o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima te obavijestila sve nadležne službe, prije svega policiju i Zavod za socijalni rad.

- Riječ je o dvoje djece, učenika prvog razreda, koji su se odmah pokajali. Tvrde da je to bila samo šala i da nisu bili svjesni kakve će to posljedice imati. Obavili smo razgovore s roditeljima i učenicima čija su se imena nalazila na popisu, kao i obiteljima djece koja su sastavila popis, rekla je ravnateljica gimnazije Jutarnjem. 

Dodala je da su autori popisa suspendirani iz škole na osam dana, nakon čega će se odlučiti koju će im pedagošku mjeru izreći.

Ravnateljica je dodala da će se nastava odvijati normalno u narednim danima. 

Objava Panika u Dalmaciji: Pronađena “lista smrti” s imenima 17 učenika i učitelja pojavila se prvi puta na PressMedia.

ZA HAŠKOG TUŽITELJA NEMA DILEME: “Slavljenjem ‘Herceg-Bosne’ se veliča zločin u Ahmićima”

On se u odgovoru Muniri Subašić i Muratu Tahirović, zahvalio na pismu koje su mu uputili 26. novembra 2024. godine, u kojem su izrazili zabrinutost povodom održane komemoracije 33. godišnjice “Hrvatske zajednice HercegBosne” u Mostaru

The post ZA HAŠKOG TUŽITELJA NEMA DILEME: “Slavljenjem ‘Herceg-Bosne’ se veliča zločin u Ahmićima” appeared first on IZDVOJENO.ba.

Povezani članci

Popularne kategorije