1 C
Sarajevo
Srijeda, 22 siječnja, 2025

Zašto je Temu tako jeftin i da li ga je sigurno koristiti

Kineska digitalna trgovina agresivno se nastoji izboriti za što veći dio tržišnog kolača. Iako su cijene primamljive, preporučljiva je zdrava doza opreza

Kad je Temu lansiran 2022. godine, malo tko je očekivao kako će se prometnuti u toliki hit. Odakle nabavljaju tehnologiju koju prodaju i zbog čega su njihove cijene tako niske?

Pogledajmo o čemu se radi.

Na svojoj web stranici Temu tvrdi kako je osnovan u Bostonu, u američkoj saveznoj državi Massachusetts. To je točno, no riječ je o tvrtci u vlasništvu kineskog PDD Holdingsa, koji je kasnije svoje sjedište preselio u Irsku.

Stoga se može pretpostaviti kako roba stiže uglavnom iz Kine i drugih proizvodnih sjedišta u Aziji. Temu po tome nije jedinstven – brojne poznate tvrtke nabavljaju proizvode ili ih proizvode u inozemstvu jer je to isplativije.

Promjena strategije

Ako ste kupili proizvode na Temuu u prvim danima nakon lansiranja, možda se sjećate koliko je vremena paketima trebalo da stignu. Vrijeme isporuke u rasponu od nekoliko dana do nekoliko sedmica bilo je normalno. Međutim, u posljednje vrijeme došlo je do promjene u Temuovoj prodajnoj strategiji.

Na primjer, možda ste primijetili kako su mnogi proizvodi označeni kao lokalni. Artikli s ovom oznakom šalju se iz države u kojoj se nalazite, pa bi trebali brže stići do vas.

I dalje je riječ o robi iz inozemstva, samo je Temu pronašao način kako stvarati i održavati zalihe na više tržišta. Kvaliteta robe značajno varira, ovisno o marki. Dok neki brendovi mogu ponuditi kvalitetne proizvode po izvrsnoj vrijednosti, drugi bi vas mogli razočarati.

Zato je posebno važno provjeriti ocjene i pročitati recenzije za različite proizvode. To se posebno odnosi na tehničku robu, koja je u pravilu skuplja od manjih kućnih potrepština ili odjeće.

Također provjerite je li prodavač prisutan i na drugim platformama, poput Amazona i eBaya. Ne samo što ćete moći bolje ocijeniti je li vjerodostojan, već ćete moći i usporediti cijene.

Provjerite trgovce

Pojedini trgovci su označeni kao ovlašteni dobavljači (Authorized Provider). To znači kako je prodavač prošao kroz određenu razinu provjere. Iako ova oznaka pruža određenu sigurnost, pogotovo ako kupujete proizvod s cijenom višom od prosječne, nemojte ju u potpunosti uzeti zdravo za gotovo.

Primite li oštećeni proizvod ili ga uopće ne primite, Temuov program Purchase Protection nudi povrat novca. Dakle, nemojte zaboraviti provjeriti je li proizvod u ispravnom stanju nakon što ga primite.

Pregledajte predmet i uvjerite se kako je bez oštećenja. Ako primijetite bilo kakve probleme, obratite se Temuovoj korisničkoj podršci.

Bez obzira na vrstu prodavača s kojim imate posla, odvojite malo vremena kako biste se upoznali s prevarama na Temuu kako ne biste postali žrtva jedne od njih.

Rezanje troškova

Mnogi tehnološki proizvodi na platformi proizvedeni su u državama s nižim troškovima proizvodnje. Uz to, Temu uklanja posrednike između proizvođača i kupaca, što eliminira dodatne troškove kao što su maloprodajni režijski troškovi i distribucijske naknade.

Na pojedinim tržištima koriste i propise koji omogućavaju uvoz robe do određene vrijednosti bez carine i poreza, a pomaže i to što ne nude skupe marke poput Applea ili Microsofta, piše Make Use Of.

Slučajna vijest

ZA HAŠKOG TUŽITELJA NEMA DILEME: “Slavljenjem ‘Herceg-Bosne’ se veliča zločin u Ahmićima”

On se u odgovoru Muniri Subašić i Muratu Tahirović, zahvalio na pismu koje su mu uputili 26. novembra 2024. godine, u kojem su izrazili zabrinutost povodom održane komemoracije 33. godišnjice “Hrvatske zajednice HercegBosne” u Mostaru

The post ZA HAŠKOG TUŽITELJA NEMA DILEME: “Slavljenjem ‘Herceg-Bosne’ se veliča zločin u Ahmićima” appeared first on IZDVOJENO.ba.

Panika u Dalmaciji: Pronađena “lista smrti” s imenima 17 učenika i učitelja

Lista s imenima 17 učenika i djelatnika jedne gimnazije u Dalmaciji, sastavljen na listu istrgnutom iz bilježnice i naslovljen kao "Death list", pojavio se na društvenim mrežama te se proširio među roditeljima i đacima i posijao paniku, zbog čega pola učenika danas nije došlo na nastavu.

Lista je došla i do vodstva škole. Iako je navodno na samoj listi pisalo: "Ovo je samo šala", škola je, kako nam je potvrdila ravnateljica, odmah reagirala sukladno Protokolu o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima te obavijestila sve nadležne službe, prije svega policiju i Zavod za socijalni rad.

- Riječ je o dvoje djece, učenika prvog razreda, koji su se odmah pokajali. Tvrde da je to bila samo šala i da nisu bili svjesni kakve će to posljedice imati. Obavili smo razgovore s roditeljima i učenicima čija su se imena nalazila na popisu, kao i obiteljima djece koja su sastavila popis, rekla je ravnateljica gimnazije Jutarnjem. 

Dodala je da su autori popisa suspendirani iz škole na osam dana, nakon čega će se odlučiti koju će im pedagošku mjeru izreći.

Ravnateljica je dodala da će se nastava odvijati normalno u narednim danima. 

Objava Panika u Dalmaciji: Pronađena “lista smrti” s imenima 17 učenika i učitelja pojavila se prvi puta na PressMedia.

Još jedan merak rezervisan za “dublje džepove”: Poskupilo i suho meso u BiH

Cijene suhog mesa u Bosni i Hercegovini u posljednjem periodu bilježe značajan rast, te se trenutno kreću od 40 do 50 KM po kilogramu, što je značajno poskupjenje u odnosu na prethodne godine, prenosi portal Crna Hronika.

Razlog ovoj poskupljenju leži u nekoliko faktora, među kojima su povećani troškovi proizvodnje, inflacija, kao i smanjenje broja proizvođača zbog ekonomskih izazova u sektoru stočarstva.

Proizvođači suhog mesa objašnjavaju da su cijene porasle zbog povećanih cijena hrane za stoku, što direktno utiče na cijenu mesa. Također, i sami proces sušenja mesa postao je skuplji, zbog povećanja troškova energije i rada.

Mnogi potrošači primjećuju da su čak i manji komadi suhog mesa dostigli cijene od 40 do 50 KM, što je postalo znatan trošak u kućnim budžetima.

Uprkos poskupljenju, suho meso i dalje ostaje popularan proizvod na tržištu, s obzirom na svoju dugotrajan rok trajanja i specifičan ukus. Iako visoka cijena nije u svim slučajevima odvratila potrošače, mnogi su počeli tražiti alternative, dok se dio njih odlučuje za manje količine ili za druge vrste suhomesnatih proizvoda.

Objava Još jedan merak rezervisan za “dublje džepove”: Poskupilo i suho meso u BiH pojavila se prvi puta na PressMedia.

Bosanac Dino Keljalić rame uz rame s Gerardom Butlerom: “Čovjek velikog srca. Nema ni trunke ega”

Nastavak hollywoodskog hita Bratstvo lopova (Den of Thieves, 2018) s Gerardom Butlerom u glavnoj ulozi već drugu sedmicu je na vrhu američkih i svjetskih kino blagajni.

U drugom dijelu ove kriminalističke sage, nazvane Bratstvo lopova 2: Pantera, pojavilo se i nekoliko glumaca s naših prostora. Uloga jednog od glavnih negativaca pripala je Dini Keljaniću (35), umjetničkog imena Dino Kelly, koji je svojom izvedbom oduševio i veliku zvijezdu kakva je Butler.

"Ubio si, brate Dino. Loš momak koji je sjajan čovjek. I je*eno talentovan", riječi su koje je Gerard javno uputio Dini.

- Raditi s Gerardom Butlerom bilo je divno iskustvo. Ima nivo radnog iskustva i talenta koji tjera sve oko njega da rade jače i bolje. Profesionalan je i predan, ali istovremeno vrlo velikodušan i spreman na saradnju kao glumac.

Naš prvi susret bio je na setu, u prilično intenzivnoj i nasilnoj sceni u kojoj moj lik izaziva tuču s njim. Još nisam znao kakav je Gerry čovjek, pa sam bio pomalo nervozan kako će to sve ići. Ispostavilo se da je pravi džentlmen. Nije bilo ni trunke ega, brzo smo izgradili povjerenje i odnos, i scena je bila i zabavna i uzbudljiva za snimanje. Privatno je nevjerovatno šarmantan, društven i iznenađujuće otvoren. Vrlo je duhovit, ima zarazan smijeh i veliko srce, rekao je Keljanić za Radiosarajevo.ba.

Objava Bosanac Dino Keljalić rame uz rame s Gerardom Butlerom: “Čovjek velikog srca. Nema ni trunke ega” pojavila se prvi puta na PressMedia.

EU OBJASNILA DA NE NAMJERAVA POMOĆI BH. PROFESIONALNIM VOZAČIMA: Mogu voziti po EU samo 90 dana, pa narednih 90 ne smiju boraviti u Evropi

ŽESTOK UDAR NA REGIONALNU PRIVREDU: Upućuju bh. vlasti da se dogovaraju sa pojedinačnim zemljama EU oko eventualnog produženja viza za profesionalne vozače, prije svega sa Hrvatskom: Pozivamo domaće vlasti da provedu analizu ruta kretanja profesionalnih vozača kako bi ispitali mogućnosti korištenja ovih fleksibilnih odredbi

The post EU OBJASNILA DA NE NAMJERAVA POMOĆI BH. PROFESIONALNIM VOZAČIMA: Mogu voziti po EU samo 90 dana, pa narednih 90 ne smiju boraviti u Evropi appeared first on IZDVOJENO.ba.

Povezani članci

Popularne kategorije