Notice: Funkcija _load_textdomain_just_in_time je neispravno pozvan. Učitavanje prijevoda za domenu td-cloud-library pokrenuto je prerano. To je obično pokazatelj da se neki kôd u dodatku ili temi prerano pokreće. Prijevodi bi se trebali učitati nakon akcije init ili kasnije. Vidite Ispravljanje grešaka u WordPressu za više informacija. (Ova poruka je dodana u inačici 6.7.0.) in /home/bihvijes/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121
Zašto je Temu tako jeftin i da li ga je sigurno koristiti
10 C
Sarajevo
Srijeda, 23 travnja, 2025

Zašto je Temu tako jeftin i da li ga je sigurno koristiti

Kineska digitalna trgovina agresivno se nastoji izboriti za što veći dio tržišnog kolača. Iako su cijene primamljive, preporučljiva je zdrava doza opreza

Kad je Temu lansiran 2022. godine, malo tko je očekivao kako će se prometnuti u toliki hit. Odakle nabavljaju tehnologiju koju prodaju i zbog čega su njihove cijene tako niske?

Pogledajmo o čemu se radi.

Na svojoj web stranici Temu tvrdi kako je osnovan u Bostonu, u američkoj saveznoj državi Massachusetts. To je točno, no riječ je o tvrtci u vlasništvu kineskog PDD Holdingsa, koji je kasnije svoje sjedište preselio u Irsku.

Stoga se može pretpostaviti kako roba stiže uglavnom iz Kine i drugih proizvodnih sjedišta u Aziji. Temu po tome nije jedinstven – brojne poznate tvrtke nabavljaju proizvode ili ih proizvode u inozemstvu jer je to isplativije.

Promjena strategije

Ako ste kupili proizvode na Temuu u prvim danima nakon lansiranja, možda se sjećate koliko je vremena paketima trebalo da stignu. Vrijeme isporuke u rasponu od nekoliko dana do nekoliko sedmica bilo je normalno. Međutim, u posljednje vrijeme došlo je do promjene u Temuovoj prodajnoj strategiji.

Na primjer, možda ste primijetili kako su mnogi proizvodi označeni kao lokalni. Artikli s ovom oznakom šalju se iz države u kojoj se nalazite, pa bi trebali brže stići do vas.

I dalje je riječ o robi iz inozemstva, samo je Temu pronašao način kako stvarati i održavati zalihe na više tržišta. Kvaliteta robe značajno varira, ovisno o marki. Dok neki brendovi mogu ponuditi kvalitetne proizvode po izvrsnoj vrijednosti, drugi bi vas mogli razočarati.

Zato je posebno važno provjeriti ocjene i pročitati recenzije za različite proizvode. To se posebno odnosi na tehničku robu, koja je u pravilu skuplja od manjih kućnih potrepština ili odjeće.

Također provjerite je li prodavač prisutan i na drugim platformama, poput Amazona i eBaya. Ne samo što ćete moći bolje ocijeniti je li vjerodostojan, već ćete moći i usporediti cijene.

Provjerite trgovce

Pojedini trgovci su označeni kao ovlašteni dobavljači (Authorized Provider). To znači kako je prodavač prošao kroz određenu razinu provjere. Iako ova oznaka pruža određenu sigurnost, pogotovo ako kupujete proizvod s cijenom višom od prosječne, nemojte ju u potpunosti uzeti zdravo za gotovo.

Primite li oštećeni proizvod ili ga uopće ne primite, Temuov program Purchase Protection nudi povrat novca. Dakle, nemojte zaboraviti provjeriti je li proizvod u ispravnom stanju nakon što ga primite.

Pregledajte predmet i uvjerite se kako je bez oštećenja. Ako primijetite bilo kakve probleme, obratite se Temuovoj korisničkoj podršci.

Bez obzira na vrstu prodavača s kojim imate posla, odvojite malo vremena kako biste se upoznali s prevarama na Temuu kako ne biste postali žrtva jedne od njih.

Rezanje troškova

Mnogi tehnološki proizvodi na platformi proizvedeni su u državama s nižim troškovima proizvodnje. Uz to, Temu uklanja posrednike između proizvođača i kupaca, što eliminira dodatne troškove kao što su maloprodajni režijski troškovi i distribucijske naknade.

Na pojedinim tržištima koriste i propise koji omogućavaju uvoz robe do određene vrijednosti bez carine i poreza, a pomaže i to što ne nude skupe marke poput Applea ili Microsofta, piše Make Use Of.

Slučajna vijest

Jedan od najbogatijih Balkanaca kupuje veliku bh. kompaniju

Kompanija Vega iz Valjeva planira preuzimanja firme Phoenix d.o.o. Bijeljina, piše BiznisInfo.ba. Riječ je o velikoj akviziciji koja će promijeniti sliku farmaceutskog tržišta Bosne i Hercegovine.

Kompanija Vega d.o.o. Valjevo je veledrogerija koja se bavi nabavkom, skladištenjem, prodajom i distribucijom lijekova, dijetetskih suplemenata, medicinskih sredstava, kozmetike i sredstava opšte upotrebe, sa iskustvom u poslovanju preko 30 godina.

Kompanija je locirana u Valjevu, svoje usluge pruža na čitavoj teritoriji Republike Srbije. Vega pripada grupi najvećih distributera u ovoj djelatnosti u Srbiji.

Vlasnik firme je kompanija Eter Consulting Beograd iza koje stoji Dejan Čakajac.  Čakajac je jedan od najbogatijih ljudi u Srbiji i cijelom Balkanu, a najpoznatiji je kao suosnivač i suvlasnik poznate kladionice Mozzart, podsjeća BiznisInfo.ba.

S druge strane, kompanija Phoenix Bijeljina je dio velike međunarodne grupacije, a u vlasništvu je firme Phoenix PIB Austria Beteiligungus GMBH.

Firma Phoenix d.o.o. Bijeljina je 2023. godine imala ukupne prihode od preko 186 miliona KM, što znači da je riječ o velikoj firmi.

– Svakodnevno u Bosni i Hercegovini pravovremeno isporučujemo više od 136.000 kutija lijekova, tamo gdje su najpotrebniji. Svakom klijentu pristupamo kao da je jedini i svakom pacijentu pružamo više od očekivanog. U Bosni i Hercegovini nas ima više od 2.000 i dio smo velike porodice Phoenix. To smo mi – Phoenix Pharma, EL Pharma i Expera apoteke, sinergija znanja i iskustva posvećena zdravoj budućnosti! – navodi se u opisu ove kompanije.

Ova akvizicija znači ulazak novog i moćnog igrača na tržište distribucije lijekova u našoj zemlji.

Objava Jedan od najbogatijih Balkanaca kupuje veliku bh. kompaniju pojavila se prvi puta na PressMedia.

Uhapšen nakon godinu dana: Državljanin BiH opljačkao 29 firmi u Austriji

Austrijska policija saopštila je danas da je 58-godišnji državljanin Bosne i Hercegovine konačno uhapšen nakon godinu dana potrage i raspisane međunarodne potjernice.

On se tereti da je provaljivao u firme i preduzeća u Gornjoj Austriji, i to od početka ljeta prošle godine.

Kako prenose austrijski mediji, policija je juna, 2024.godine primijetila povećan broj prijava za provalne krađe na teritoriji Gornje Austrije i otvorila istragu, vjerujući da je sve ovo djelo jednog čovjeka. Tokom istrage, policija je ovog 58-godišnjaka uspjela povezati sa najmanje četiri provale, ali on je kasnije sam priznao je provalio u 29 firmi.

Javno tužilaštvo Reida nakon identifikovanja je raspisalo međunarodnu potjernicu za njim, jer je bio nedostupan organima Austrije. Tokom istrage su saznali da je osumnjičeni ima i dosije u Belgiji, gdje je osuđivan.

Konačno, početkom aprila mađarska policija ga je zaustavila na graničnom prelazu sa Srbijom i tada je utvrđeno da je za njim raspisana međunarodna potjernica. Nakon procesa izručenja, njemu su austrijske vlasti odredile pritvor i on se trenutno nalazi u zatvoru u Reid im Innkreisu. Inače, tokom saslušanja on je priznao i krivična djela u Donjoj Austriji, za koje policija nije ni znala.

Objava Uhapšen nakon godinu dana: Državljanin BiH opljačkao 29 firmi u Austriji pojavila se prvi puta na PressMedia.

Vozač autobusa u Japanu dobio otkaz i izgubio otpremninu od 73.000 evra jer je ukrao 6 eura

Japanski vozač autobusa sa 29 godina radnog staža izgubio je otpremninu za penziju od 73.000 eura, nakon što je dobio otkaz jer je ukrao šest evra novca datog za autobuske karte.

Grad Kjoto je otpustio vozača, čije ime nije otkriveno, nakon što je uhvaćen na sigurnosnoj kameri svog autobusa da je pronevjerio šest eura (1.000 jena) 2022. godine.

Incident se dogodio kada je grupa od pet putnika ušla u autobus i kada im je naplaćeno 1.150 jena. Vozač je zatražio od grupe da stavi 150 jena u novčićima u kutiju za plaćanje karti i lično je uzeo novčanicu od 1.000 jena (šest eura) koju nije prijavio.

Iako snimljen, vozač autobusa, koji je, kako se navodi u presudi suda više puta bio ukoren zbog raznih incidenata, pokušao je da demantuje činjenice tokom razgovora sa pretpostavljenima.

Nakon što je odlučeno da mu se uskrati otpremnima, vozač je tužio grad, a prvostepeni sud odlučio je u njegovu korist da je kazna preoštra.

Slučaj je onda otišao u Vrhovni sud, koji je juče presudio u korist grada i potvrdio prvobitnu kaznu.

Objava Vozač autobusa u Japanu dobio otkaz i izgubio otpremninu od 73.000 evra jer je ukrao 6 eura pojavila se prvi puta na PressMedia.

Povezani članci

Popularne kategorije