Imane Khelif izborila je polufinale olimpijskog turnira u kategoriji do 66 kilograma porazivši Mađaricu Annu Lucu Hamori.
Jednoglasna odluka sudaca dovela je alžirsku boksačicu, koju nepravedno optužuju da je muškarac, do olimpijske medalje. U polufinalu će se boriti protiv Tajlanđanke Janjaem Suwannapheng.
Nakon pobjede Khelif je u suzama otrčala u zagrljaj svom treneru Pedru Diazu, bivšem treneru Filipa Hrgovića.
after the vile propaganda she suffered, she is now an olympic medalist.
Regionalni sud u Salzburgu proglasio je krivim sedam tinejdžera, dobi od 15 do 19 godina, zbog brutalnog premlaćivanja 22-godišnjeg mladića, koji je jedno vrijeme bio i u komi.
Među osuđenim tinejdžerima je i državljanin BiH, a sud ih je osudio na uslovne zatvorske kazne u trajanju od jedne do tri godine.
Inače, oni su bili optuženi za nanošenje teških tjelesnih povreda sa trajnim posljedicama.
Podsjetimo, 23. juna sedmočlana banda koju čine uglavnom tinejdžeri sa Balkana, napala mladića sa tzv. Kosova. Naime, riječ je o bandi koju čine državljani Bosne i Hercegovine, Slovenije, Turske, dva državljanina Austrije (migrantskog porijekla) i dva državljanina Srbije.
Mediji prenose da se radi o bandi koja već neko vrijeme pravi probleme u ovom kraju. Tokom suđenja je otkriven i motiv napada. Iako se prvobitno sumnjalo da je u pitanju pljačka, optužnica otkriva da je riječ o sukobu zbog bivše djevojke jednog od napadača iz Srbije, koja je navodno viđena da razgovara sa žrtvom.
Inače, nakon ovog brutalnog napada, austrijska opština Bišofshofen je bila prinuđena da unajmi dodatno obezbjeđene koje patrolira mjestom.
“Moram priznati da sve djeluje kao da je problem riješen. Bišofhofen je mirniji nego ikada. Mjere koje smo preduzeli definitivno su dale rezultate”, rekao je Hansjerg Obinger koji se nalazi na čelu Bišofshofena.
Nakon poplava i klizišta na području općine Jablanica i Grada Konjica, ali i drugih područja poput Kiseljaka i Kreševa, Zavod za javno zdravstvo Hercegovačko-neretvanskog kantona dao je preporuke za zaštitu zdravlja i sigurnosti stanovništva:
Vodu sa česme ne treba piti dok se ne dobiju pouzdani dokazi da je sigurna za konzumaciju. Do tada treba piti prokuhanu, dezinficiranu ili flaširanu vodu.
Prokuhavanje vode treba vršiti tako da se nakon što proključa, voda pusti da ključa najmanje pet minuta, kako bi se uništili uzročnici bolesti, a zatim se prohladi i koristi u toku istog dana.
Ako je voda zagađena hemikalijama, prokuhavanje je neće učiniti prikladnom za piće i takva voda se ne smije koristiti.
Higijenski neispravna voda se ne smije upotrebljavati ni za pranje suđa, zuba, lica, ruku, pranje i pripremu namirnica.
Lična higijena je u kriznim situacijama posebno važna. Prvenstveno je važno često pranje ruku uz upotrebu sapuna (prije jela, nakon upotrebe WC-a, nakon čišćenja naplavnog otpada i nakon rukovanja artiklima koji su došli u kontakt sa naplavnom ili kanalizacijskom vodom). Posebnu pažnju treba obratiti na čistoću ruku kod djece i starijih osoba.
Ako dođe do povređivanja, važno je znati da se otvorene rane moraju očistiti i zaštititi flasterom ili zavojem, kako bi se spriječila infekcija, te da se mora spriječiti kontakt rane sa nečistom vodom. Nekada je potreban i dodatni tretman (npr. vakcinisanje protiv tetanusa), a ljekarsku pomoć je obavezno potražiti ako se pojave crvenilo, otok ili gnojni iscjedak na rani.
Izgubiti četvero, nemam više nikoga, kuća mi je uništena, nema nikoga, nikog. Što da vam kažem, govori kroz suze Alka Glušić (74) iz Donje Jablanice.
Alka Glušić (74) iz Donje Jablanice preživjela je poplave, no izgubila je dom i one najbliže.
Kamerama je pokazala gdje spava i u kojem smjeru se nalazi potok koji je nadošao velikom brzinom.
Kaže kako je prvo pomislila da se radi o potresu jer je čula tutnjavu.
I tako je bilo i drugi put. Došla sam da čuvam sestru, ni ona nije dobro, nije sposobna. Otišli smo u krevet i nismo znali što se dešava, samo sam čula glasnu graju i nismo znali što je sve dok kona nije došla ovamo.
Onda smo zajedno otišli u kuću mog brata koji je umro u ovim poplavama, zajedno sa našom sestrom, mojom snahom i bratovim sinom. Svi su umrli, nema nikoga, ostao je samo jedan sin – kazala je kroz suze.
Ističe kako više nema nikoga.
– Izgubila sam četvero, nemam više nikoga, kuća mi je uništena, nema nikoga, nikog… Šta da vam kažem… – kazala je uplakana Alka Glišić za 24sata
Jutros u sedam sati odvorena su biračka mjesta širom BiH, gdje se danas održavaju lokalni izbori.
Regularnost izbora prati više od 2.000 posmatrača koje je u ime 58 organizacija akreditirao CIK BiH, a očekuje se da će biti oko 40.000 izbornih posmatrača političkih subjekata koje akreditiraju općinske i gradske izborne komisije.
Redakciji Pressa dostavljen je snimak na kojem se vidi kako je predsjednik Biračkog odbora MZ Dolac na Lašvi u Travniku Haris Kovačević (SDA) zajedno sa jednom ženom ušao u prostor za glasanje u kojem bi trebala da je osigurana tajnost glasanja. Osim toga, Kovačević, kako se vidi, umjesto žene koja je ušla da glasa, drži olovku u ruci i bira kandidate.
Informacije koje dolaze iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH govore da se i danas mogu očekivati značajne kišne padavine.
Danas će u našoj zemlji preovladavati pretežno oblačno vrijeme uz postepeno smanjenje oblačnosti poslije podne. U jutarnjim satima i tokom prijepodneva se očekuje kiša ili lokalni pljuskovi u većem dijelu Bosne i ponegdje na sjeveru Hercegovine. Poslije podne lokalni pljuskovi su mogući na istoku i jugoistoku Bosne i na sjeveru i jugoistoku Hercegovine. Padavine su slabog intenziteta. Vjetar slab u Hercegovina i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeverozapadni. Jutarnja temperatura od 6 do 12, na jugu do 15, a dnevna od 12 do 18, na jugu do 21 °C.
U ponedjeljak sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Prije podne po kotlinama Bosne i uz riječne tokove može biti magle ili niske naoblake. Vjetar slab zapadni i jugozapadni. Jutarnja temperatura od 4 do 10, na jugu do 14, a dnevna od 15 do 21, na jugu do 23 °C.
U utorak sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Porast naoblake u večernjim satima praćen slabom kišom ili lokalnim pljuskovima u Hercegovini, zapadnim i sjeverozapadnim područjima Bosne. Vjetar slab do umjeren južni i jugoistočni. Jutarnja temperatura od 8 do 14, na jugu do 16, a dnevna od 18 do 24 °C.
U srijedu umjereno do pretežno oblačno vrijeme uz postepeno razvedravanje poslije podne. Kiša i lokalni pljuskovi se očekuju širom zemlje. Padavine uglavnom u jutarnjim satima i tokom prijepodneva. Intenzivnije padavine se očekuju u sjevernim područjma Hercegovine, na jugozapadu Bosne i ponegdje u Krajini. Očekiva količina padavine u navedenim područjima između 30 i 60 l/m2, a u ostatku zemlje od 2 do 10. Vjetar slab do umjeren južni i jugozapadni. Jutarnja temperatura od 12 do 18, na jugu do 20, a dnevna od 18 do 24 °C.